Wiara i nadzieja to główne tematy adwentowego dnia skupienia pracowników środków społecznego przekazu, który odbył się 11 grudnia 2010 r. w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Na zaproszenie metropolity katowickiego abp. Damiana Zimonia wzięli w nim udział pracownicy śląskich mediów, zarówno katolickich, jak i świeckich.
Nabożeństwo, oparte na śpiewie Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, poprowadził duszpasterz dziennikarzy ks. dr Arkadiusz Wuwer. Poprowadził on również oparty na Dekalogu rachunek sumienia adresowany do ludzi pracujących w środkach przekazu i wygłosił adwentową refleksję.
Wykład „Wiara i autorytet” zaprezentował ks. dr Marek Panek z Wydziału Teologicznego UŚ. Wychodząc od definicji wiary jako relacji wskazał, że wiara religijna nie jest tylko związkiem między podmiotem (osobą) i przedmiotem (stanem rzeczy). Wiara religijna to relacja trójargumentowa. „Wierzę Tobie, że to co objawiasz jest prawdą” - wyjaśnił ks. Panek. Mówił również o aspekcie egzystencjalnym i doktrynalnym wiary, rozróżniając wiarę jako ufność, zawierzenie i wiarę jako wyznanie. Odnosząc do wiary kwestię autorytetu zwrócił uwagę, że zarówno rozumienie autorytetu jako kogoś wiarygodnego, jak i kogoś, kto ma prawo wydawać rozkazy, odnosi się do Boga. „Ale to my w sposób wolny decydujemy, jakim autorytetem jest dla nas Bóg” - powiedział ks. Panek. Podsumowując wskazał na to, że konsekwencją wiary jest nadzieja. „Wiara rodzi nadzieję, daje jej fundament” - stwierdził.
Temat nadziei kontynuował w swoim wystąpieniu abp Damian Zimoń. W tym kontekście gorąco zachęcał zebranych pracowników mediów do czytania dokumentów opublikowanych przez Benedykta XVI, a zwłaszcza encykliki „Spe salvi” oraz adhortacji „Verbum Domini”. Apelował o codzienne czytanie Pisma Świętego. Przywołał też postać zmarłego miesiąc temu wybitnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego, prosząc dziennikarzy o jeszcze szersze przedstawianie go w mediach, zwłaszcza jako człowieka głębokiej wiary.
Adwentowe spotkanie pracowników śląskich mediów zakończyły rozmowy przy kawie i ciastku.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.