Wiara i nadzieja to główne tematy adwentowego dnia skupienia pracowników środków społecznego przekazu, który odbył się 11 grudnia 2010 r. w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Na zaproszenie metropolity katowickiego abp. Damiana Zimonia wzięli w nim udział pracownicy śląskich mediów, zarówno katolickich, jak i świeckich.
Nabożeństwo, oparte na śpiewie Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, poprowadził duszpasterz dziennikarzy ks. dr Arkadiusz Wuwer. Poprowadził on również oparty na Dekalogu rachunek sumienia adresowany do ludzi pracujących w środkach przekazu i wygłosił adwentową refleksję.
Wykład „Wiara i autorytet” zaprezentował ks. dr Marek Panek z Wydziału Teologicznego UŚ. Wychodząc od definicji wiary jako relacji wskazał, że wiara religijna nie jest tylko związkiem między podmiotem (osobą) i przedmiotem (stanem rzeczy). Wiara religijna to relacja trójargumentowa. „Wierzę Tobie, że to co objawiasz jest prawdą” - wyjaśnił ks. Panek. Mówił również o aspekcie egzystencjalnym i doktrynalnym wiary, rozróżniając wiarę jako ufność, zawierzenie i wiarę jako wyznanie. Odnosząc do wiary kwestię autorytetu zwrócił uwagę, że zarówno rozumienie autorytetu jako kogoś wiarygodnego, jak i kogoś, kto ma prawo wydawać rozkazy, odnosi się do Boga. „Ale to my w sposób wolny decydujemy, jakim autorytetem jest dla nas Bóg” - powiedział ks. Panek. Podsumowując wskazał na to, że konsekwencją wiary jest nadzieja. „Wiara rodzi nadzieję, daje jej fundament” - stwierdził.
Temat nadziei kontynuował w swoim wystąpieniu abp Damian Zimoń. W tym kontekście gorąco zachęcał zebranych pracowników mediów do czytania dokumentów opublikowanych przez Benedykta XVI, a zwłaszcza encykliki „Spe salvi” oraz adhortacji „Verbum Domini”. Apelował o codzienne czytanie Pisma Świętego. Przywołał też postać zmarłego miesiąc temu wybitnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego, prosząc dziennikarzy o jeszcze szersze przedstawianie go w mediach, zwłaszcza jako człowieka głębokiej wiary.
Adwentowe spotkanie pracowników śląskich mediów zakończyły rozmowy przy kawie i ciastku.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.