Oby orędzie na Światowy Dzień Pokoju 2011 r. było impulsem do działania, a nasza solidarność z prześladowanymi niech nie ogranicza się w naszym kraju do Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym i do Dnia Modlitwy za Kościół w Chinach – powiedział KAI biskup Wiktor Skworc w komentarzu do dzisiejszego orędzia Benedykta XVI.
Publikujemy tekst komentarza biskupa Wiktora Skworca, przewodniczącego Komisji ds. Misji Episkopatu Polski.
Orędzie papieża Benedykta XVI na Światowy Dzień Pokoju 2011 r. podejmuje niezwykle aktualny temat wolności religijnej. Papież stwierdza, że wolność religijna jest drogą do pokoju, co w kontekście narastających zjawisk nietolerancji religijnej, której skutkiem jest przemoc a nawet terroryzm, jest wskazaniem możliwości eliminacji tych problemów.
Ojciec Święty, dokonując bardzo wnikliwej analizy relacji wolności religijnej i pokoju oraz ich społecznych uwarunkowań z ubolewaniem stwierdza, że dziś chrześcijanie są na celowniku nietolerancji, przemocy i prześladowań. Jest w tym tekście bardzo ujmujący fragment, kiedy papież prosi sprawujących władzę o bezzwłoczne działanie, aby nikt więcej nie wyrządzał szkody chrześcijanom, szczególnie w krajach Azji, Afryki i na Bliskim Wschodzie. I kiedy wyraża nadzieję, że w Europie zostanie wyeliminowana wrogość i uprzedzenia do chrześcijan.
Dokument ma jasne przesłanie, że na wolności religijnej nikt nie traci, co więcej, zyskuje jednostka i całe społeczeństwo, bo w klimacie wolności religijnej następuje proces uszlachetniania człowieka, w konsekwencji całego społeczeństwa; ostatecznie wolność religijna owocuje pokojem, który ma korzenie w sercu człowieka i nie jest oparty jedynie na równowadze sił czy dominacji.
Apel papieża Benedykta XVI zawarty w orędziu o budowanie pokój na świecie na drodze wolności religijnej domaga się odpowiedzi. Odpowiedzią jest modlitwa o pokój, solidarność z prześladowanymi i poszanowanie zasady wolności religijnej.
Oby orędzie było impulsem do działania w tym właśnie duchu, a nasza solidarność z prześladowanymi niech się nie ogranicza w naszym kraju do Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym i do Dnia Modlitwy za Kościół w Chinach.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.