Dramatyczne wydarzenia z Wybrzeża Kości Słoniowej w relacjach naszego korespondenta diakona Pawła Huleckiego (Ojcowie Biali Misjonarze Afryki) przebywającego w Abidżanie (na podstawie mediów lokalnych oraz obserwacji bezpośrednich)
Minister Obrony Francji, Allain Juppé, potwierdził brak jakiejkolwiek intencji działania zbrojnego ze strony wojsk francuskich stacjonujących w Abidżanie w przypadku możliwych konfrontacji podczas jutrzejszego marszu na Radio i Telewizję.
Augustin Mian, główny odpowiedzialny Federacji Studenckiej Wybrzeża Kości Słoniowej (Fédération Estudiantine de Côte d`Ivoire - FESCI) zadeklarował gotowość członków organizacji na „oddanie życia dla ocalenia narodu przeciwko nowej rasie imperialistów”.
Rzecznik prasowy Unii Afrykańskiej zapowiedział na piątek przybycie prezydenta tejże organizacji do Abidżanu w celu podjęcia nowych mediacji.
Słynny wokalista reggae - Alpha Blondy, zaapelował do swojego kandydata w wyborach prezydenckich, Laurenta Gbagbo, o zaakceptowanie wyników głosowania i oddania władzy Alassanowi Ouattara.
W godzinach wieczornych na ulicach Abidżanu dało się zauważyć wzmożone kontrole pojazdów. Policyjne rogatki spowodowały znaczące korki w mieście.
Droga przechodząca obok siedziby Radia i Telewizji jest od kilku dni wyłączona z ruchu i strzeżona przez armię narodową.
0.00 – 5.00 – godzina policyjna
Wtorek 14.12.2010
Od ogłoszenia wyników drugiej tury wyborów, około 3 700 mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej opóściło kraj i schroniło się w Liberii i Gwinei – według Komisarza do spraw uchodźców ONZ.
Minister spraw zagranicznych rządu Laurenta Gbagbo, Alcide Djédjé zapowiedział przybycie nowej ekipy mediatorów afrykańskich. W odpowiedzi, obóz Ouattary ogłasza, iż negocjacje mogą odbyć się jedynie po zaakceptowaniu przez Laurenta Gbagbo wyników drugiej tury wyborów.
Zwolennicy prezydenta Ouattary, zgromadzeni w celu świętowania zwycięstwa ich prezydenta, zostali rozproszeni przez siły porządkowe przy użyciu gazu łzawiącego. Kilka osób rannych.
Premier Guillaume Soro zapowiada na przyszły czwartek przejęcie Radia i Telewizji Państwowej oraz instalację nowego dyrektora generalnego.
Obóz zwolenników prezydenta Ouattary nawołuje do manifestacji pokojowych i marszu aby w ten sposób towarzyszyć rządowi Ouattary w przejęciu siedziby mediów państwowych zaplanowanym na czwartek.
Na piątek przewidziany jest podobny marsz w celu objęcia budynków rządowych okupowanych przez ministrów Laurenta Gbagbo.
0.00 – 5.00 – godzina policyjna
Poniedziałek 13.12.2010
5.00 – koniec godziny policyjnej
Premier prezydenta Ouattary, Guillaume Soro zapowiada przeniesienie prac swojego rządu do budynkow rządowych w najbliższy piątek (do tej pory obrady nowego rządu odbywają się w hotelu Golf, który został kwaterą główna prezydenta Ouattary od czasu ogłoszenia wyników przez niezależną komisję wyborczą. Hotel otrzymał miano „republiki Golfijskiej”).
W swoim przemówieniu premier Soro zapowiedział także mianowanie nowego dyrektora Radia i Telewizji Państwowej.
Około 8.00 wszystkie drogi dostepu do hotelu Golf zostały zablokowane przez armię narodową, wierną prezydentowi Gbagbo. Celem było przeszkodzenie premierowi Soro w przemieszczeniu się do budynków rządowych. Wjazd do hotelu Golf został natomiast wzmocniony przez jednostki Nowych Sił (wojska wierna Ouattarze) i wojska Narodów Zjednoczonych. Kilka minut później Nowe Siły otworzyły ogień w kierunku wojsk narodowych aby opóściły one swoje pozycje i odblokowały dostęp do hotelu Golf. Ofiar w ludziach nie było. Szturm na „republikę golfijską” może odbyć się w każdej chwili, jak zapowiedział w zeszły piątek generał Bruno Dogbo Blé. (źródło: www.jeuneafrique.com)
Początek nadawania przez radio „RHDP” – stacja pro-Ouattara.
Unia Europejska nałożyła sankcje przeciwko prezydentowi Gbagbo, który nie zgadza się na akceptację wyników drugiej tury wyborów, dającą wygraną Alassanowi Ouattara. Minstrowie spraw Zagranicznych Unii Europejskiej zaadoptowali zakaz wydawania wiz oraz zablokowanie kont zagranicznych wszystkim osobom blokującym przywrócenie pokoju, pojednanie narodowe i które zagrażają procesowi wyborczemu na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
22.00 – przedłużenie godziny policyjnej do wtorku 21 grudnia (od 0.00 do 5.00)
Mieszkańcy Abidżanu coraj bardziej odczuwają niezręczną sytuację polityczną kraju. Ceny podstawowych produktów codziennego użytku podniosły się nawet o 70 % - worek węgla drzewnego wzrósł od 9 000 (13 €) do 16 000 (24 €) franków, podobnie gaz.
Godzina policyjna blokuje zaopatrzenie miejskich targów, które zwykle odbywało się w godzinach nocnych. Podobnie z kwestią ewakuacji odpadów, co powoduje, że pobrzeża ulic miejskich zamieniają się powoli w wysypiska śmieci zajmując miejscami nawet połowę jezdni.
Niedziela 12.12.2010
Rząd Laurenta Gbagbo oskarża dyplomatów zagranicznych stacjonujących w Abidżanie o próbę destabilizacji wojsk narodowych na korzyść Alassane Ouattara.
22.00 – 5.00 – godzina policyjna
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.