Dramatyczne wydarzenia z Wybrzeża Kości Słoniowej w relacjach naszego korespondenta diakona Pawła Huleckiego (Ojcowie Biali Misjonarze Afryki) przebywającego w Abidżanie (na podstawie mediów lokalnych oraz obserwacji bezpośrednich)
Poniedziałek 20.12.2010
Poniedziałek w Abidżanie upłynął spokojnie. Wstrzymane w zeszły piątek prywatne gazety na nowo pojawiły się w kioskach i większych skrzyżowaniach. Miejskie targi zostały uzupełnione w żywność na najbliższe kilka dni.
Alassane Ouattara, uznany za prezydenta przez wspólnotę międzynarodową, napisał w ubiegłą niedzielę wieczorem prośbę do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona o pozostawienie wojsk narodów zjednoczonych na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W depeszy do ONZ, Ouattara skomentował decyzję Laurenta Gbagbo, dotyczącą natychmiastowego wycofania się sił pokojowych z kraju, jako „nic nie wartą”.
Rada Bezpieczeństwa ONZ, podczas dzisiejszego spotkania dotyczącego sytuacji w kraju, przedłużyła mandat wojsk pokojowych na Wybrzeżu Kości Słoniowej o 6 miesięcy. Wobec ataków na siły ONZ, sekretarz generalny zapowiada możliwość wysłania dodatkowych oddziałów. Rada ostrzega także, iż osoby odpowiedzialne za atak na ludność cywilną i siły pokojowe staną przed sądem zgodnie z prawem międzynarodowym.
Chef misji ONZ na WKS podczas konferencji prasowej dotyczącej mandatu sił pokojowych, cytując Winstona Churchilla „skoro przechodzicie przez piekło, kontynuujcie dalej”, podkreślił potrzebę nieuległości w wysiłkach mających tak zaszczytny cel, jakim jest pokój.
Choi Young-Jin potwierdził także, iż obóz pro Gbagbo wysyłał w zeszły weekend, do domów pracowników misji pokojowej, uzbrojone jednostki, pytające o datę opuszczenia kraju przez wojska ONZ, oraz dokonujące przeszukań pod pretekstem ukrywania broni.
LEGNAN KOULA /PAP/EPA
Prorządowi demonstranci na ulicach Abidżanu
„Sytuacja jest zarazem bardzo delikatna i niebezpieczna ale nasza determinacja jest całkowita. Wykonamy nasz mandat, który został odnowiony dziś rano. Jasnym jest, że klan Gbagbo chce nam utrudnić życie poprzez wstrzymanie zaopatrzenia. Są także prowokacje: uzbrojeni ludzie strzelali do naszych sił i zmusiły nas do odpowiedzi. Mamy potwierdzenie, iż pomiędzy ludźmi pracującymi dla Gbagbo są także najemnicy.” – powiedział Alain Le Roy, szef operacji utrzymania pokoju ONZ w wywiadzie dla Francuskiej Agencji Prasowej.
Unia Europejska wzmocniła presje wobec Laurenta Gbagbo i jego bliskich współpracowników, wydając zakaz podróżowania na terenie swoich granic,. Na liście figuruje 19 nazwisk, w tym żona Laurenta Gbagbo Simone, Minister do Spraw Młodzieży Charles Blé Goudé, szefowie ochrony i armii oraz członkowie partii przy władzy.
Minister Spraw Zagranicznych Francji, Michèle Alliot-Marie, skomentowała jako niedorzeczną prośbę Laurenta Gbagbo o wycofanie z WKS wojsk ONZ oraz 900 żołnierzy armii francuskiej. Minister, zapytana o rolę wojsk francuskich, odpowiedziała, iż ich celem nie jest przeciwstawianie się ludności iwłaryjskiej (Wybrzeża Kości Słoniowej). W przypadku ataku „mają oni jednak prawo do obrony” – skomentowała minister.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych USA nakazało opuszczenie Wybrzeża Kości Słoniowej przez niektórych pracowników i ich rodzin zatrudnionych w ambasadzie USA w Abidżanie. Ministerstwo tłumaczy swoją decyzję pogorszeniem się sytuacji politycznej i wojskowej oraz narastającymi uczuciami antyzachodnimi. USA zapowiada także sankcje wobec Laurenta Gbagbo i jego najbliższych współpracowników.
Na obrzeżach Abidżanu, w dzielnicu N’Dotré, odkryto zbiorową mogiłę z około 60 ciałami. Zgodne źródła mówią o szwadronach śmierci Laurenta Gbagbo. ONUCI oraz organizacje ochrony praw człowieka nie mają dostępu do miejsca pilnie strzeżonego przez armię narodową.
0.00 – 5.00 – godzina policyjna
Płonące barykady (17.12.2010) zakłóciły ruch na głównej ulicy Abidżanu
Niedziela 19.12.2010
W wyniku aktów przemocy, podczas trzech ostatnich dni, około 50 osób zostało zabitych oraz 200 rannych – podaje Navi Pillay, komisarz obrony praw człowieka ONZ. Komisarz podkreśla także przypadki uprowadzenia osób w godzinach nocnych i przetrzymywania ich w miejscach sekretnych lub odnajdywania ciał pozbawionych zycia w niewyjaśnionych okolicznościach.
„Podwajamy czujność i jesteśmy gotowi na wszystko” – zapowiedział rzecznik prasowy ONZ na WKS. Niebieskie hełmy nie zaprzestają patroli w mieście, jednakże trzymają się zdala od tzw. „stref wrażliwych” jak pałac prezydencki czy bazy wojskowe sił narodowych.
Minister do Spraw Młodzieży, Charles Blé Goudé, na spotkaniu ze zwolennikami Laurenta Gbagbo w dzielnicy Yopougon w Abidżanie zapewnił iż „ani jeden włos nie spadnie z głowy prezydenta Gbagbo”. Oskarżył jednocześnie siły pokojowe ONZ oraz prezydenta Francji o przygotowywanie ludobójstwa.
Konwój ONZ, dostarczający pożywienie i leki osobom przebywającym w hotelu Golf, kwaterze głównej Alassana Ouattary, został zatrzymany przez patrol wojsk pro Gbagbo. Do blokady dołączyli się cywile, niepozwalając na przemieszczenie się konwoju, który po kilkudziesięciu minutach zawrócił do bazy.
Minister do spraw Srodków masowego przekazu nie wykluczył zawieszenia gazet nawołujących do rewolty.
„Módlcie się, potrzebujemy waszej modlitwy” – powiedział Arcybiskup Abidżanu, Jean-Pierre Kutwa w wywiadzie dla katolickiej gazety „La Croix”.
0.00 – 5.00 – godzina policyjna
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.