Ksiądz José Carlos Chacorowski ze Zgromadzenia Misji (CM) z archidiecezji Belém do Pará w północnej Brazylii został nowym biskupem pomocniczym archidiecezji São Luís do Maranhão w północno-wschodniej części tego kraju. Wiadomość o tej nominacji papieskiej podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Nowy biskup urodził się 26 grudnia 1956 w Kurytybie w stanie Paraná na południu Brazylii – mieście, będącym największym skupiskiem Polaków i Polonii w tym kraju. 15 stycznia 1977 wstąpił do Zgromadzenia Misji, założonego przez św. Wincentego a Paulo. Kształcił się w seminarium św. Wincentego a Paulo w Araucária i w studium teologicznym w Kurytybie, po czym uzupełniał studia i znajomość języka francuskiego w Brukseli i w Paryżu. 2 lipca 1980 przyjął święcenia kapłańskie w Rio de Janeiro z rąk Jana Pawła II, który wówczas przebywał z wizytą apostolską w Brazylii.
Jako kapłan pełnił różne zadania w swym zgromadzeniu i w Kościele lokalnym, m.in. wykładał w seminarium diecezjalnym w Palmas-Francisco Beltrão (1980-82), był misjonarzem w Demokratycznej Republice Konga (1982-87), zajmował się duszpasterstwem podróżujących (1987-96), był odpowiedzialnym za Wincentyńską Młodzież Maryjną w Zgromadzeniu Misji i dyrektorem Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia (szarytek) prowincji w Kurytybie (1996-2005). W latach 2005-09 był proboszczem parafii Dobrego Jezusa od Przebaczenia w Guaraqueçaba w diecezji Paranaguá. Od ub.r. był dyrektorem domu sióstr szarytek prowincji amazońskiej tego zgromadzenia w archidiecezji Belém do Pará i na tym stanowisku zastałą go dzisiejsza nominacja papieska.
Biskup-nominat Chacorowski jest trzecim hierarchą dla Brazylii o polskich korzeniach, ustanowionym przez Benedykta XVI. 2 lipca 2008 mianował on biskupem koadiutorem diecezji Porto Nacional ks. Romualda M. Kujawskiego (ur. w 1947) – obecnie kapłan ten jest rządca tej diecezji, a 10 lutego br. biskupem pomocniczym archidiecezji kurytybskiej został ks. Rafael Biernaski (1955).
Warto podkreślić, że Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii jest najliczniejszym krajowym episkopatem na świecie – liczy obecnie prawie 460 członków, w tym 9 kardynałów i 67 arcybiskupów, a wśród blisko 380 biskupów 10 ma polskie korzenie. Poza trzema wspomnianymi powyżej wszystkich pozostałych mianował Jan Paweł II.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.