Pomoc dla rodaków na Wschodzie

Ponad 625 tysięcy zł przeznaczył w tym roku Senat na świąteczną pomoc dla Polaków na Wschodzie. Dzięki tej kwocie sfinansowane zostały akcje i inicjatywy podejmowane przez organizacje, stowarzyszenia i fundacje, a nawet klub sportowy. Jej największą część otrzymała Caritas Polska na paczki świąteczne dla Polaków na Białorusi, Ukrainie i Litwie.

Na zlecenie Prezydium Senatu oprócz Caritas takie akcje realizują też: Fundacja „Oświata Polska za Granicą”, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” („Świąteczna Paczka”), Forum Organizacji Pozarządowych Działających Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, Chorych i Ich Rodzin „Razem” z Zabrza („Paka dla Polaka”), Stowarzyszenie „Nasza Gmina” w Dulczy Małej, Warszawskie Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna, białostocka Fundacja na Rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny („Podarujmy Dzieciom Święta”).

Za pośrednictwem Caritas świąteczne paczki dotrą do Polaków na Ukrainie (1 tys. paczek – przykładowe dane), Białorusi (1 tys. paczek), Litwie (500 paczek), Łotwie i w Obwodzie Kaliningradzkim. Pomoc przekazywana jest przez parafie, szkółki sobotnie i parafialne oraz organizacje polskie.

Fundacja Przyjaciół Wilna i Grodna „Serce dzieciom” w Gdyni od 18 lat zaprasza dzieci polskie z sierocińców na Litwie – Szkoły Internatu nr 3 w Nowej Wilejce, Domu Dziecka nr 3 w Wilnie, Solecznikowskiego Domu Dziecka - aby spędziły Święta Bożego Narodzenia u rodzin na Pomorzu.

Regionalna Rada Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie oraz Międzyszkolny Klub Sportowy „PADWA” w Zamościu przygotowują programy integracyjne dla uczniów szkół polskich z Litwy i Ukrainy.

W Zamościu odbędą się I Mikołajkowe Spotkania z Polską, w których wezmą udział uczniowie miejscowych szkół wraz z dziećmi i młodzieżą polską z Ukrainy, uczęszczającą do Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej we Lwowie i zrzeszoną wokół Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Władysława Reymonta na Rówieńszczyźnie.

W Częstochowie odbędzie się „Polonijna integracyjna gwiazdka na sportowo”, w której uczestniczyć będą uczniowie z 11 szkół polskich rejonu solecznickiego na Litwie.

Podczas pakowania i transportu paczek z organizacjami współpracują liczni wolontariusze. Mając wsparcie Senatu, organizacje często przeprowadzają społeczne akcje zbiórki darów, mobilizując w ten sposób Polaków w kraju. Podczas zbiórek niejednokrotnie udaje się zebrać biblioteczkę polskiej literatury pięknej. W akcje pomocy Polakom na Wschodzie angażują się także władze lokalne oraz sponsorzy prywatni.

Wiele spotkań opłatkowych zaplanowano w ramach działalności organizacji polskich w świecie oraz punktów nauczania przedmiotów ojczystych. Wydarzenia te, integrujące społeczność polską poza granicami kraju, odbywają się zwykle w siedzibach organizacji. Utrzymanie infrastruktury i bazy lokalowej oraz działalność programowa wielu z nich także znajduje wsparcie ze środków Senatu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CARITAS, POMOC, SENAT

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
-1°C Wtorek
rano
1°C Wtorek
dzień
1°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
wiecej »