Reklama

Bp Kamiński zawiesił liturgie według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego

"Do czasu wskazania miejsca, gdzie celebrowana będzie Eucharystia według Mszału Rzymskiego z 1962 r. oraz powołania prezbitera, który będzie sprawował opiekę duszpasterską nad tą grupą".

Reklama

Zgodnie z Motu proprio papieża Franciszka Traditionis custodes (Strażnicy Tradycji) z 16 lipca br., w którym papież wprowadził nowe zasady odnośnie życia liturgicznego, zwłaszcza sprawowania liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 r., biskup diecezji warszawsko-praskiej zawiesił wszelkie liturgie według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.

W diecezji warszawsko-praskiej tzw. msze według Mszału Rzymskiego z 1962 r. celebrowane były w kilku kościołach. W swoim liście do prezbiterów i wiernych bp Kamiński napisał, że zgodnie z decyzją papieża jest zobowiązany do wyznaczenia miejsc sprawowania liturgii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego dopiero po konsultacjach z proboszczami tych parafii, w których dotychczas je sprawowano, aby się upewnić się, że „nie były to wspólnoty, w których podważano ważność i prawowitość reformy liturgicznej, nakazów Soboru Watykańskiego II i Magisterium papieży”.

Po drugie, biskup przypomniał, że od dnia 16 lipca 2021 r. prezbiterzy utracili prawo sprawowania liturgii w rycie nadzwyczajnym. Biskup poprosił, by kapłani, którzy chcą ją nadal celebrować, zwrócili się do niego z pisemną prośbą o zgodę do końca sierpnia 2021 r. Przypomniał warunki podane w Motu proprio: „umiejętność posługiwania się Mszałem Rzymskim z 1962 r., znajomość języka łacińskiego w stopniu pozwalającym na pełne zrozumienie rubryk i tekstów liturgicznych”. Biskup napisał, że przed wydaniem zgody nałożono na niego obowiązek skonsultowanie kandydatur ze Stolicą Apostolską i dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii będzie mógł pozwolić na celebrowanie przez nich Mszy św. w rycie nadzwyczajnym.

Biskup warszawsko-praski w swoim liście powtórzył prośbę papieża Franciszka „o czuwanie, by każda liturgia była sprawowana godnie i z dochowaniem wierności księgom liturgicznym promulgowanym po Soborze Watykańskim II, bez ekscentryczności, które łatwo przeradzają się w nadużycia”.

Biskup Kamiński postanowił w najbliższym czasie odnowić skład Komisji Muzyki Sakralnej i powołać w diecezji Komisję Liturgiczną. Obie komisje opracują jasne zasady pomocne w zadbaniu o godziwość, dyscyplinę i piękno liturgii w diecezji warszawsko-praskiej, zarówno tej sprawowanej w rycie zwyczajnym, zgodnej z dekretami Soboru Watykańskiego II i będącej jedynym wyrazem lex orandi rytu rzymskiego, jak i liturgii sprawowanej według Mszału Rzymskiego z 1962 roku w wyznaczonym miejscu.

Na zakończenie bp Romuald Kamiński oznajmił, że „do czasu wskazania miejsca, gdzie celebrowana będzie Eucharystia według Mszału Rzymskiego z 1962 r. oraz powołania prezbitera, który będzie sprawował opiekę duszpasterską nad tą grupą, zawieszone zostają na terenie diecezji warszawsko-praskiej wszelkie liturgie według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego”.

W miniony piątek, 16 lipca 2021 roku, papież Franciszek ogłosił List Apostolski w formie Motu proprio Traditionis custodes (Strażnicy Tradycji), którym wprowadził nowe zasady odnośnie życia liturgicznego, zwłaszcza sprawowania liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama