Reklama

Lista leków refundowanych

Długo działające analogi insulinowe nie znalazły się na liście leków refundowanych; będą one bezpłatne dzięki wpisaniu ich w program terapeutyczny, którego projekt ma być gotowy do końca roku - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Reklama

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy MZ Piotr Olechno, lista leków refundowanych została już podpisana. Ma wejść w życie 30 grudnia.

MZ informuje, że program terapeutyczny, przygotowany przez Krajowego konsultanta ds. diabetologii, ma zacząć obowiązywać w pierwszym kwartale 2011 r. Pacjenci do programu mają być kwalifikowani przez lekarzy diabetologów.

Lista leków refundowanych miała początkowo wejść w życie 16 grudnia. Ministerstwo Zdrowia podjęło jednak decyzję o przesunięciu tego terminu na 30 grudnia w związku z trwającymi w dniach 13-16 grudnia obradami Europejskiej Agencji Leków (EMEA), które miały dotyczyć m.in. znajdujących się na liście analogów insulinowych i tego, czy są one bezpieczne. Resort poinformował w poniedziałek, że EMEA nie podjęła jeszcze żadnej decyzji w tej sprawie; czeka na wyniki szczegółowych badań analogów insulinowych.

Zaniepokojone zmianą terminu było m.in. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, które w tej sprawie pod koniec grudnia napisało list otwarty do premiera Donalda Tuska.

Opóźnienie wejścia w życie listy refundacyjnej miało być jednym z powodów dymisji wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego. Twardowski poinformował pod koniec października, że długo działające analogi insulinowe znajdą się na liście leków refundowanych. Wyjaśniał, że środki na refundacje pochodzą z oszczędności, które powstały dzięki korzystnym negocjacjom z koncernami farmaceutycznymi.

Analogi insuliny po wstrzyknięciu wchłaniają się do krwi po 20-40 minutach, a po 3-5 godzinach przestają działać. Dzięki temu chory może przyjmować je bezpośrednio przed jedzeniem, w czasie posiłku albo po nim. Cukrzycy podkreślają, że to ułatwia im życie, gdyż mogą przyjmować leki bezpośrednio po jedzeniu.

Cukrzyca jest nieuleczalną, przewlekłą chorobą spowodowaną zaburzeniami metabolizmu cukru - glukozy. Występuje w kilku podstawowych typach, ale zawsze objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi - bardzo niebezpiecznym dla nerek, układu krążenia i siatkówki oka. W Polsce na cukrzycę chorują ponad 2 miliony osób, z czego 90 proc. na cukrzycę typu II, na którą zapada się w wieku dojrzałym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama