Program darmowych leków dla osób powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia być może zostanie wprowadzony we wrześniu - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjaśnił, że plan jest taki, aby darmowe dla nich były wszystkie leki refundowane.
Adam Niedzielski był pytany w czwartek rano w RMF FM o zapowiedziany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego program darmowych leków dla osób po 65. roku życia i przed 18. rokiem życia. Szef MZ przypomniał, że obecnie taki program obejmuje osoby powyżej 75 lat.
Zapytany, kiedy wejdzie w życie rozszerzony program, Niedzielski odparł, że pierwsze przymiarki mówiły o roku 2024. "Ale przygotowujemy rozwiązania legislacyjne, które będą jeszcze przyjęte w czerwcu i wtedy tak naprawdę zadecydujemy, czy ten program być może będzie dostępny już od września" - poinformował minister zdrowia.
Jak przypomniał, grupa wiekowa objęta programem jest określona w ustawie, więc o zmianach w tej kwestii decyduje Sejm. Szef MZ decyduje zaś o zakresie darmowych leków.
Niedzielski wyjaśnił, że nie wszystkie leki będą darmowe. Jak tłumaczył, żeby lek wszedł do systemu refundacyjnego - więc, aby państwo do niego dopłacało, a w programie był za darmo - najpierw musi przejść ocenę skuteczności technologii lekowej.
Dodał, że obecnie programem dla osób powyżej 75. roku życia objętych jest 2057 leków, a w systemie refundacyjnym obecnie jest ponad 4100 leków.
Minister zaznaczył, że plan jest taki, aby "pełną listę refundowanych leków dać darmową".
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.