Siedmioletni program społeczny mający na celu wdrożenie siedmiu celów papieskiej encykliki Laudato sì inicjuje właśnie Kościół w Australii. Hasłem akcji są słowa „Wołanie ziemi, krzyk ubogich”. Program realizowany jest wspólnie z watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
„Stoimy w obliczu kryzysu ekologicznego i Papież Franciszek chce, by cały Kościół z większą pilnością zaangażował się w promowanie ekologii integralnej” – podkreślił bp Vincent Long prezentując nową inicjatywę. Przewodniczący komisji ds. sprawiedliwości społecznej w australijskim episkopacie przyznał, że w tym kierunku trzeba wytężonych działań podejmowanych zarówno przez społeczeństwo obywatelskie, jak i wspólnotę wierzących. Przywołał przykład Aborygenów i mieszkańców wysp w Cieśninie Torresa, którzy od niepamiętnych czasów troszczą się o środowisko, w którym żyją. „Musimy ich słuchać i uczyć się od nich jak wspólnie troszczyć się o całe stworzenie, w tym także o naszych braci” – podkreśla bp Long.
Zainicjowany właśnie projekt ma na celu przełożenie na konkret życia papieskiego nauczania zawartego w encyklice Laudato sì. „Musimy dążyć do odkrycia sakramentalności stworzenia i rozpoznawania boskiej obecności w świecie” – zachęcają biskupi Australii. Wskazują, że wierzący są wezwani do zmiany stylu życia, po to, by odpowiedzieć na wołanie ziemi i krzyk ubogich. Projekt będzie realizowany przez specjalne biuro ds. sprawiedliwości, ekologii i pokoju, ponieważ jak podkreśla episkopat Australii sprawiedliwość społeczna, ekologia i pokój są nieodłączne.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.