Nie można ulec rezygnacji

Do nie uleganiu rezygnacji i przygnębieniu w obliczu niebezpiecznych napięć chwili obecnej, a zwłaszcza dyskryminacji, przemocy i nietolerancji religijnej wezwał papież podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice watykańskiej z okazji uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.

Zaznaczył, iż ludzkość nie może też przyzwyczaić się do konfliktów powodujących cierpienie wielu ofiar i grożących przyszłości narodów. Zachęcił do modlitwy o sukces wysiłków na rzecz budowania pokoju, a wszystkich ludzi, aby żyli autentycznym duchem pokoju w relacjach dnia powszedniego.
Nawiązując do pierwszego czytania liturgii z Księgi Liczb, Benedykt XVI, przypominał, że stanowi ono zapis tekstu uroczystego błogosławieństwa wypowiadanego przez kapłanów z okazji wielkich świąt Izraela. „Kościół słucha tych słów na nowo, prosząc Boga, aby pobłogosławił dopiero co rozpoczęty Nowy Rok, będąc świadomym, że w obliczu tragicznych wydarzeń historii, wobec logiki wojny, która niestety nie została jeszcze całkowicie przezwyciężona, tylko Bóg może dotknąć głębi ludzkiej duszy i zapewnić ludzkości nadzieję i pokój”- stwierdził Ojciec Święty. Podkreślił, iż warto rozpocząć nowy odcinek drogi, kierując się zdecydowanie ku pokojowi, a modlitwy Kościoła kierowane są zwłaszcza za odpowiedzialnych za sprawowanie władzy. Zaznaczył też, iż w perspektywie chrześcijańskiej cały czas wypełniony jest Bogiem. „Nie ma przyszłości, która nie byłaby nakierowana na Chrystusa i nie ma pełni poza Chrystusową pełnią” - powiedział papież. Przypominając szczególną rolę Dziewicy Maryi w dziejach zbawienia Benedykt XVI wskazał, że jest Ona nieustannie pośredniczką Ludu Bożego pielgrzymującego ku wieczności. „Ta, która dała Synowi Bożemu życie ziemskie nieustannie daje ludziom życie Boże, którym jest sam Jezus oraz Duch Święty. Dlatego uznawana jest za matkę każdego człowieka, który rodzi się do Łaski i jest też przyzywana jako Matka Kościoła” - przypomniał papież, zaznaczając, iż w imię Maryi, Matki Boga i człowieka obchodzony jest od 1 stycznia 1968 r. Światowy Dzień Pokoju.

Ojciec Święty podkreślił, że pokój jest darem Bożym, jest darem mesjańskim w pełnym tego słowa znaczeniu, pierwszym owocem miłości, jaką obdarzył nas Jezus, jest naszym pojednaniem i pogodzeniem z Bogiem. Pokój jest też wartością ludzką, którą trzeba realizować w płaszczyźnie społecznej i politycznej. Jednak swe korzenie czerpie w tajemnicy Chrystusa. Nawiązując do swego orędzia z okazji tegorocznego Dnia Pokoju Benedykt XVI zaznaczył, że świat potrzebuje Boga, wspólnych wartości etycznych i duchowych, a religia może wnieść cenny wkład w ich poszukiwanie, aby udało się zbudować sprawiedliwy i pokojowy ład społeczny na poziomie narodowym i międzynarodowym. Równocześnie wskazał, że poszanowanie wolności religijnej jest niezbędnym elementem państwa prawa, a jej pogwałcenie jest jednocześnie wymierzone we wszystkie podstawowe prawa i wolności. Papież zaznaczył, że ludzkość nie może pogodzić się z negatywną siłą egoizmu i przemocy, nie może przyzwyczaić się do konfliktów powodujących cierpienie wielu ofiar i grożących przyszłości narodów. „W obliczu niebezpiecznych napięć chwili obecnej, a zwłaszcza dyskryminacji, przemocy i nietolerancji religijnej, uderzającej dziś szczególnie w chrześcijan, po raz kolejny zwracam się z naglącym wezwaniem, aby nie poddawać się zniechęceniu, rezygnacji. Zachęcam wszystkich do modlitwy, aby osiągnęły dobre rezultaty wysiłki wielu stron, na rzecz krzewienia i budowania pokoju w świecie. Dla zrealizowania tego trudnego zadania nie wystarczają słowa. Konieczne jest konkretne i nieustanne zaangażowanie przywódców narodów. Konieczne jest jednak zwłaszcza, aby każdy człowiek był ożywiany autentycznym duchem pokoju, o który należy prosić zawsze na nowo w modlitwie i żyć na co dzień w każdym środowisku” - stwierdził Benedykt XVI.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  15°C Sobota
  noc
  13°C Sobota
  rano
  18°C Sobota
  dzień
  19°C Sobota
  wieczór
  wiecej »