Kolejne oblicza "Kopernika"

"Park Odkrywców" z fontanną wzorowaną na transportującym wodę białku, multimedialne pokazy w planetarium i szósta stała galeria "Re:generacja ", to kilka atrakcji, które w 2011 roku dla swoich gości przygotowuje Centrum Nauki Kopernik.

"W pierwszym miesiącu działalności odwiedziło nas 60 tysięcy osób. To jest niesamowicie dużo, ale jest to też dla nas ogromne zobowiązanie" - powiedział PAP dyrektor CNK Robert Firmhofer.

Dlatego w 2011 roku do pięciu stałych wystaw, z których już mogą korzystać goście "Kopernika", dołączą kolejne nowości. Pierwszą z nich będzie galeria "Re:generacja", skierowana do grupy tzw. młodych dorosłych, czyli osób między 17. a 25. rokiem życia, które rzadko odwiedzają centra nauki.

Czym różni się język blokersów od języka naukowców? Co wyróżnia przedstawicieli poszczególnych subkultur? W jaki sposób skutecznie zarządzać miastem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają zwiedzający dzięki 80 eksponatom, wypełniającym nową galerię.

W grudniu przetestowało ją już 400 licealistów i gimnazjalistów. "Sądzimy, że tę wystawę będziemy mogli udostępnić zwiedzającym w marcu 2011 roku" - zapowiedział dyrektor placówki.

Wraz z majem na gości "Kopernika" będzie czekał "Park Odkrywców". Jak zapowiada dyrektor CNK, przestrzeń Parku - umieszczonego wokół budynku i na jego dachu - wypełnią zarówno eksponaty artystyczne, jak i takie, na których będzie można samodzielnie poeksperymentować.

"Jest jedna nić przewodnia, która łączy eksponaty w Parku: to muzyka i dźwięk, czyli zagadnienie fizyczne i artystyczne zarazem" - wyjaśnił Firmhofer.

Co przygotowano dla spacerujących po Parku? Między innymi zwierciadła akustyczne. "Te dwa duże betonowe zwierciadła, wyglądają trochę jak anteny satelitarne. Skupiają dźwięk i przy ich pomocy nawet osoby stojące daleko od siebie mogą słyszeć szept" - tłumaczył rozmówca PAP.

Z kolei "Echo", pozwoli nam usłyszeć echo własnego głosu. "To dość skomplikowany system podziemnych instalacji rurowych, które sprawią, że nasz głos będzie tak długo wędrował, aż usłyszymy go ze sporym opóźnieniem" - opisał dyrektor CNK.

W "Parku Odkrywców" znajdzie się też instalacja "Akwaporyna". "Akwaporyna to rodzaj białka, które odpowiada za transport wody w komórkach żywych organizmów. Jego 4-metrowy model spełni w Parku rolę fontanny, która umieszczona na dachu CNK będzie najwyższym punktem budynku" - opisuje dyrektor instytucji.

Jak zapowiada, elementem Parku będzie też scena na wodzie, na której będzie można obejrzeć pokazy filmów czy wziąć udział w pokazach naukowych. "Park Odkrywców będzie wyjątkowym miejscem w stolicy. Pierwszym, które naprawdę połączy Warszawę z Wisłą" - zadeklarował Robert Firmhofer i zapewnił, że przestrzeń Parku będzie dostępna dla wszystkich bezpłatnie.

W tym roku powody do satysfakcji będą mieli zwłaszcza miłośnicy astronomii, bo najprawdopodobniej w czerwcu otwarte zostanie Planetarium. "To nowoczesne planetarium multimedialne, wyposażone w doskonały system projekcji nocnego nieba" - zaznaczył dyrektor CNK.

Oprócz pokazów astronomicznych na kopule o średnicy 16-metrów będzie można obejrzeć filmy edukacyjne. "Jeden z przygotowywanych programów pozwoli popłynąć wraz z Karolem Darwinem na Wyspy Galapagos, aby tam odkrywać tajniki ewolucji i doboru naturalnego" - tłumaczył dyrektor CNK. Z kolei najmłodsze dzieci poznają niebo i polecą na Księżyc razem z... bohaterami "Ulicy Sezamkowej".

Za bilet do Planetarium trzeba będzie jednak zapłacić oddzielnie. Podobnie jak za zajęcia w czterech laboratoriach, w których będzie można samodzielnie przeprowadzić doświadczenia chemiczne czy fizyczne.

"W przyszłym roku zapadną również decyzje dotyczące wystaw czasowych, które będziemy pokazywali w Centrum" - zapowiedział Firmhofer. "Tworzymy też własną wystawę czasową, którą chcemy wynajmować innym ośrodkom w kraju i za granicą" - dodał.

Tematem własnej wystawy czasowej CNK będzie Słońce, jego wpływ na ludzi, Słońce zarówno jako źródło energii, jak i zagrożenia. "Wystawa będzie gotowa w 2012 roku i oczywiście jako pierwsi zobaczą ją nasi goście" - zapowiedział dyrektor CNK.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Czwartek
dzień
9°C Czwartek
wieczór
7°C Piątek
noc
4°C Piątek
rano
wiecej »