Białoruska opozycja woła do Europy

Przedstawiciele białoruskich opozycyjnych partii politycznych i ruchów apelują do Parlamentu Europejskiego i szefów państw Unii Europejskiej, by domagali się od władz w Mińsku uwolnienia wszystkich zatrzymanych.

Autorzy apelu, o którym pisze we wtorek niezależna gazeta "Biełorusskije Nowosti", uważają to żądanie za jedyny możliwy temat rozmów między UE a władzami Białorusi.

Zdaniem sygnatariuszy apelu, w trakcie wyborów prezydenckich 19 grudnia doszło do masowych fałszerstw w toku liczenia głosów i z tego powodu nie można uznać wyborów za ważne. "Dziś Alaksandra Łukaszenki nie można uznawać za wybranego na prezydenta Białorusi. Potwierdza to również ta nieadekwatna, brutalna reakcja władzy na pokojową demonstrację, która odbyła się w Mińsku w dniu głosowania" - piszą białoruscy opozycjoniści.

Dodają, że w ciągu minionych dwóch tygodni w kraju trwały masowe rewizje i zatrzymania oraz szykany wobec niezależnych mediów, działaczy partii politycznych i organizacji społecznych. Przypominają, że siedmiu byłych kandydatów na prezydenta ma odpowiadać w sprawie karnej, a czterech z nich wraz z ponad 20 innymi działaczami wciąż znajduje się w areszcie śledczym KGB.

Przedstawiciele partii i ruchów oznajmiają, że w tej sytuacji konieczne są "najbardziej zdecydowane działania w celu uwolnienia więźniów politycznych". Jeśli żądanie zwolnienia ich nie będzie spełnione, "uważamy za celowe zastosowanie całego arsenału środków dyplomatycznych, politycznych i ekonomicznych wobec władz Republiki Białoruś" - głosi apel.

Podpisali go: w imieniu partii Sprawiedliwy Świat - Siarhiej Kaliakin, Zjednoczonej Partii Obywatelskiej - Stanisłau Bahdankiewicz, Białoruskiego Frontu Narodowego - Alaksiej Janukiewicz, komitetu ds. utworzenia Białoruskiej Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej - Dzianis Sadouski, kampanii obywatelskiej "Mów Prawdę!" - Wolha Niaklajeua, kampanii "Europejska Białoruś" - Wiktar Iwaszkiewicz, opozycyjnej organizacji młodzieżowej Młody Front, zarejestrowanej w Czechach - Alaksandr Kirkiewicz, Ruchu "O Wolność" - Alaksandr Milinkiewicz oraz Rady Inteligencji Białoruskiej - Uładzimir Kołas.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »