Katoliccy politycy Demokratycznej Republiki Konga, wzywają do podjęcia drogi narodowego pojednania w obliczu ostatnich ataków na obiekty sakralne w kraju. Nazwali je wprost: „barbarzyńskimi działaniami” i „zawstydzającymi zachowaniami”.
W ciągu ostatnich czterech miesięcy kilka miejsc kultu w diecezji Mbuji-Mayi zostało dotkniętych licznymi aktami wandalizmu, profanacji i kradzieży przedmiotów sakralnych. Ponadto rezydencja arcybiskupa Kinszasy, kard. Fridolina Ambongo Besungu, została zdewastowana przez młodych ludzi, którzy skandowali obraźliwe hasła i rzucali kamieniami. Powodem napięć są wybory prezydenckie w 2023 roku i reorganizacja Niezależnej Komisji Wyborczej, którą rząd stara się ustawić po swojej linii, podczas gdy Kościół domaga się, aby była wolna i reprezentatywna dla całego społeczeństwa.
Kongijscy politycy katoliccy podkreślają w specjalnym oświadczeniu, że „godne ubolewania jest to, iż Kościół katolicki cierpi z powodu profanacji i niszczenia miejsc świętych tylko dlatego, że wypełniał swą proroczą misję w społeczeństwie poprzez swoich pasterzy, z zachowaniem zasad: sprawiedliwości i równości”. Politycy apelują do organów ścigania, aby „spełnili swój obowiązek, aresztując sprawców, którzy działali w świetle dnia”. Wezwano też do „zachowania spokoju, ochrony dziedzictwa kościelnego, a także honoru i godności naszych ojców w wierze, udzielając im potrzebnego wsparcia”.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.