Finał WOŚP przebiega spokojnie

Podczas XIX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w całym kraju, do godziny 16, doszło do 15 incydentów mających związek z kwestami na rzecz WOŚP. Mimo to jest spokojnie - ocenia Komenda Główna Policji.

W kilku przypadkach doszło do kradzieży puszek z pieniędzmi, bądź kradzieży pieniędzy przez samych wolontariuszy. Policja otrzymała po południu także zgłoszenie o dwóch rozbojach - w Lublinie oraz nieopodal Warszawy. Poza tym dwie osoby kwestowały, będąc pod wpływem alkoholu.

Nad bezpieczeństwem wolontariuszy czuwa kilkanaście tysięcy policjantów, wspieranych przez funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej i Straży Miejskiej.

"Funkcjonariusze nie odnotowali do tej pory żadnych poważnych incydentów zakłócających zbiórkę. Biorąc pod uwagę liczbę kwestujących osób, na razie jest spokojnie" - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik komendanta głównego policji mł. insp. Mariusz Sokołowski.

Dodał, że szczególną ostrożność powinni zachować wolontariusze w wieku gimnazjalnym i licealnym. "Dla własnego bezpieczeństwa pieniądze powinni zbierać w towarzystwie osób dorosłych, bądź w kilkuosobowych grupach" - powiedział Sokołowski.

Policjanci przestrzegają, że nie będą pobłażliwie traktować jakichkolwiek działań wymierzonych przeciwko wolontariuszom Orkiestry, których 120 tys. prowadzi w niedzielę zbiórkę pieniędzy. Na dowód funkcjonariusze przytaczają przykład z Rybnika na Śląsku, gdzie mężczyznę zaczepiającego wolontariuszkę ukarano 500-złotowym mandatem.

"Mężczyzna nagabywał wolontariuszkę w taki sposób, że poczuła się zagrożona i powiadomiła policjantów, którzy surowo ukarali sprawcę wybryku. Przypominamy, że wszyscy wolontariusze mogą w każdej chwili zwrócić się o pomoc do policji, wszystkie sygnały są natychmiast sprawdzane" - powiedział PAP nadkom. Janusz Jończyk z zespołu prasowego śląskiej policji.

W Warszawie policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy napadli na wolontariuszki WOŚP i wyrwali im puszkę z pieniędzmi. Do zdarzenia doszło przy ulicy Brzeskiej na Pradze Północ. 18-letni Michał N. i 16-letni Krzysztof Cz. zostali zatrzymani po policyjnym pościgu. "Znaleziono przy nich rozerwaną puszkę" - powiedział PAP rzecznik komendanta stołecznego policji podinsp. Maciej Karczyński.

Policja w Lublinie szuka sprawców, którzy napadli na wolontariuszy WOŚP i zabrali im puszkę z datkami. Do napadu doszło przy ul. Romantycznej w dzielnicy Czuby. Do trzech kwestujących 14-latków podeszło trzech starszych, 16-18-letnich napastników. Uderzyli w twarz jednego z wolontariuszy, wyrwali mu puszkę z datkami i uciekli.

Policja przestrzega też przed oszustami próbującymi podszywać się pod wolontariuszy WOŚP. Na przykład w Zakopanem przed jednym z kościołów żebrząca Rumunka przykleja ofiarodawcom serduszka WOŚP. "W ten sposób wprowadzała ludzi w błąd" - powiedział PAP rzecznik zakopiańskiej policji Kazimierz Pietruch.

Podczas ubiegłorocznej akcji WOŚP w całym kraju doszło do 50 incydentów.(PAP)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
wiecej »