Haiti - rok po tragedii

12 stycznia 2010 roku w wyniku najsilniejszego od 200 lat trzęsienia ziemi, Haiti zostało zrównane z ziemią. Już następnego dnia, w odpowiedzi na apel Benedykta XVI, Caritas Polska wezwała o pomoc dla ofiar klęski i zorganizowała pomoc humanitarną z darami dla poszkodowanych Haitańczyków

Potrzebującym dostarczono leki i inne środki medyczne, które były traktowane priorytetowo. Caritas Polska przekazała również żywność, wodę pitną oraz namioty. Uruchomiono też specjalne konto bankowe z dopiskiem „Haiti” na które do stycznia 2011 roku wpłynęła kwota 13.022.908,06 zł.

W ramach długofalowej pomocy ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti, Caritas Polska podjęła się realizacji 3 projektów edukacyjno-opiekuńczych:


1. Projekt odbudowy szkoły w Kompleksie Edukacyjnym Marii Wspomożycielki należącym do Sióstr Salezjanek

Celem projektu jest odbudowa szkoły (40 sal szkolnych), stanowiącej jeden z budynków Kompleksu Edukacyjnego Marii Wspomożycielki należącego do Zgromadzenia Sióstr Salezjanek w Port-au-Prince, w dzielnicy La Saline. Szkoła oferuje edukację dla 2500 dzieci od 1 do 9 cyklu edukacyjnego. Siostry zajmują się edukacją szkolną i pastoralną najuboższych dzieci i młodzieży z pobliskich dzielnic, uchodzących za najbardziej niebezpieczne w stolicy.
Ponadto, Siostry prowadzą internat dla 96 dzieci oraz dwie szkoły: półprywatną pw. Maryi Wspomożycielki oraz szkołę państwową „Ecole Mixte La Salesienne. W ramach programu nauki czytania i pisania „AMIS/AMIES”, prowadzi zajęcia dla 90 dorosłych osób, które są analfabetami. W projekt zaangażowanych jest 76 nauczycieli świeckich i 34 osoby z personelu wspomagającego w kompleksie edukacyjnym. Ponad półtora tysiąca młodzieży w wieku od 15 do 25 lat uczęszcza w weekendy na kursy zawodowe, gdzie zdobywają umiejętności praktyczne, takie jak obsługa komputera, video, naprawa samochodu, nauka gotowania i kosmetyka. Ponadto siostry dożywiają uczniów w szkole oraz osoby przychodzące w weekendy.

2. Projekt odbudowy Centrum Formacyjnego dla Kobiet należącego do Zgromadzenia Córek Maryi Królowej Niepokalanie Poczętej

Projekt dotyczy odbudowy Centrum Formacyjnego dla dziewcząt prowadzonego przez Zgromadzenie Córek Maryi Królowej Niepokonalnie Poczętej w Port-au-Prince. Trzęsienie ziemi całkowicie zniszczyło budynki, gdzie uczyły się dziewczęta oraz gdzie znajdował się dom Sióstr. Zgromadzenie Córek Maryi Królowej Niepokonalnie Poczętej powstało na Haiti w 1971 r. Jego charyzmatem jest pomoc w kształceniu dziewcząt, siostry mają 8 domów na Haiti, gdzie obecnie mieszka 46 sióstr.
Siostry zajmują się kształceniem zawodowym młodych dziewcząt, przygotowując je do roli przyszłych żon i matek. Szkoła trwa dwa lata i kończy się otrzymaniem certyfikatu. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, w jednym kursie uczestniczy ok. 50 - 60 młodych dziewcząt, które pochodzą z różnych stron Haiti. Wszystkie mieszkają przez ten czas u sióstr, mając zapewnione wyżywienie i internat.

3. Projekt odbudowy szkoły podstawowej prowadzonej przez Zgromadzenie Córki Maryi Paridaens
Celem projektu jest odbudowa szkoły Maryi Wieczystej Wspomożycielki prowadzonej przez Zgromadzenie Córek Maryi Parideans, która została zniszczona przez trzęsienie ziemi. Zgromadzenie istnieje na Haiti od 50 lat. W szkole podstawowej uczy się 600 uczniów.

4. Projekt „Adopcja na odległość dzieci z Haiti”

Projektem objęte są dzieci haitańskie z rodzin wielodzietnych i bezrobotnych, których rodzice są analfabetami. Caritas Polska ogłosiła apel o objęcie ich opieką finansową. Udzielana pomoc zapewni dzieciom pokrycie kosztów utrzymania i ich nauki w szkole podstawowej lub nauki zawodu. Pokryte zostaną też koszty zakupu żywności, odzieży, niezbędnych leków oraz zakupu przyborów szkolnych. Adopcja na odległość daje rodzicom adopcyjnym możliwość nawiązania kontaktu z dzieckiem pozostającym pod ich opieką. Koszt miesięcznego utrzymania dziecka to równowartość 20 USD.

Caritas Polska jest w stałym kontakcie z nuncjuszem apostolskim abp Bernardito Auza w Port-au-Prince. - Nuncjusz wyraził swoją wdzięczność za pomoc Caritas Polska dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti, która jako jedna z pierwszych organizacji zdecydowała się na projekt długofalowej pomocy przy odbudowie zniszczonych budynków. Dzięki środkom finansowym, które wpłynęły na konto Caritas Polska, programem będzie można objąć kolejne budynki – powiedziała Marta Titaniec, koordynator projektu.

Czytaj także

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
12°C Czwartek
noc
8°C Czwartek
rano
7°C Czwartek
dzień
9°C Czwartek
wieczór
wiecej »