Reklama

Papieski program nowej ewangelizacji

O inicjatywach, które podejmować będzie archidiecezjalne Centrum Jana Pawła II, pisze w liście do wiernych abp Józef Życiński. List zatytułowany „Wierność stylowi Jana Pawła II” czytany będzie w kościołach 23 stycznia.

Reklama

Metropolita lubelski zapowiada rozwinięcie „papieskiego programu nowej ewangelizacji”, który „wyrasta z ducha Soboru Watykańskiego II i stanowi próbę odpowiedzi na nowe wyzwania stające przed Kościołem w początkach trzeciego tysiąclecia”. Program będzie prowadzony przez działające w archidiecezji Centrum Jana Pawła II, którego symbolem jest budowany obecnie kościół-wotum pod wezwaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

„Płynący czas nie może prowadzić do zacierania pamięci o ważnym dziedzictwie Papieża-Polaka. Wyrazem tego dziedzictwa jest dialog między religiami, konsekwentna troska o obronę życia, odrzucenie kary śmierci, podkreślanie społecznej roli kobiet i szacunku dla godności każdej osoby” – przypomina abp Życiński.

Działania Centrum będą skierowane do osób w różnym wieku. Metropolita zapowiada w liście utworzenie Wszechnic Papieskich, które mają „przybliżać wszystkim zainteresowanym szczegóły papieskiego nauczania, nierzadko zniekształcane w mediach”. Ich wykładowcy będą głosić konferencje i homilie w różnych parafiach archidiecezji lubelskiej. Propozycją dla młodych będą wykłady Papieskiego Uniwersytetu Młodzieżowego, gdzie „specjalnie przygotowane grono wykładowców będzie starało się przybliżyć te elementy papieskiego nauczania, które bywają dziś kwestionowane lub spotykają się z niezrozumieniem”.

Abp Życiński zapowiada też, że przy Centrum organizowane będą inicjatywy „ukazujące nowatorskie propozycje w dziedzinie kultury, promujące najnowsze filmy i książki dotyczące ważnych kwestii religijnych”. Zauważa, że wierność tradycji, którą tworzył Jan Paweł II, środowisko lubelskie już wyraża, od czasu śmierci papieża organizując właśnie w Lublinie spotkania ludzi nauki, którzy wcześniej uczestniczyli w dyskusjach w Castel Gandolfo.

W ubiegłym roku Centrum zorganizowało także ogólnopolski konkurs literacki na esej pt. „Jak Jan Paweł II wpłynął na moje życie?”

Hierarcha powołał również archidiecezjalnych animatorów nowej ewangelizacji, których zadaniem będzie przenoszenie na teren parafii konkretnych inicjatyw podejmowanych przez Centrum. Będą oni współpracować m.in. z ośrodkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Metropolita zaznacza, że nie chce, by Centrum kojarzyło się przede wszystkim z zespołem budynków. „Budynki będą wznoszone proporcjonalnie do potrzeb i możliwości finansowych. Pragniemy natomiast, aby najpierw w konkretnych działaniach docierających do każdej parafii, znajdowała wyraz nasza wierna pamięć o Ojcu Świętym, który w okresie swej profesorskiej posługi był związany z Lublinem jak z żadnym innym miastem. Tamta więź zobowiązuje. Nie wolno nam zapominać o naszym długu wdzięczności, gdyż takiego grzechu zaniedbania musielibyśmy wstydzić się przed historią” – pisze.

Inicjatywa utworzenia w Lublinie ośrodka działającego w duchu nauczania Jana Pawła II i dokumentującego to nauczanie, pojawiła się w 2006 roku. Była to wspólna idea władz miasta i archidiecezji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Środa
wieczór
5°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
8°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama