Św. Jan Paweł II i bł. kard. Stefan Wyszyński to prorocy naszych czasów, obrońcy życia i rodziny, którzy kochali Kościół i ojczyznę. Mimo ograniczeń związanych z systemem komunistycznym nie zniechęcali się - powiedział w czwartek abp Adam Szal podczas mszy św. w bazylice św. Piotra przy grobie św. Jana Pawła II.
Od 4 października pierwsza grupa biskupów polskich odbywa wizytą ad limina apostolorum (do progów apostołów) w Stolicy Apostolskiej. W jej skład wchodzą biskupi z archidiecezji warmińskiej wraz z diecezjami elbląską i ełcką, z archidiecezji białostockiej z diecezjami drohiczyńską i łomżyńską, archidiecezji lubelskiej z diecezjami sandomierską i siedlecką oraz archidiecezji przemyskiej z diecezjami rzeszowską i zamojską-lubaczowską. W czwartek duchowni wzięli udział w liturgii w kaplicy św. Sebastiana, przy grobie św. Jana Pawła II.
Papież Polak oraz Prymas Tysiąclecia "są dla nas darem i zadaniem". "To prorocy naszych czasów, to obrońcy życia, to obrońcy rodziny katolickiej, to nauczyciele i świadkowie wiary, którzy pokazują nam drogę do świętości" - powiedział metropolita przemyski abp Adam Szal w homilii przekazanej PAP przez biuro prasowe KEP.
Nawiązując do pomnika Homagium na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który przedstawia postać Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, mówił o podobieństwach między tymi postaciami.
Przypomniał, że obaj przeżyli w dzieciństwie śmierć matki. W obu rodzinach pielęgnowana była wiara i obecny był szczególny kult Matki Bożej. Powiedział, że św. Jan Paweł II był duchowym uczniem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a później jego najbliższym współpracownikiem.
"To od prymasa młody biskup uczył się miłości pasterskiej, uczył się miłości i odwagi w pasterskiej posłudze, a echem tej nauki były ciągle aktualne słowa św. Jana Pawła II: +Nie lękajcie się+" - powiedział abp Szal.
Hierarcha podkreślał, że "obaj kochali Kościół i mimo ograniczeń w duszpasterstwie, związanych z panującym wówczas systemem komunistycznym, nie zniechęcali się i obaj podejmowali wiele inicjatyw".
Zwrócił uwagę, że obaj w swoich zawołaniach zawarli odniesienie do Matki Bożej. Zawołanie biskupie kard. Wyszyńskiego brzmiało "Soli Deo per Mariam", a Jana Pawła II "Totus Tuus".
"Kard. Wyszyński w trakcie dnia trzykrotnie odmawiał modlitwę różańcową. Św. Jan Paweł II nie rozstawał się z różańcem, a 16 października 2002 r. opublikował list apostolski +Rosarium Virginis Mariae+ poświęcony właśnie tej modlitwie" - powiedział abp Szal.
Wskazał także na troskę obu kapłanów o ojczyznę. Zaznaczył, że bronili jej przed ateizacją.
Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II zakończyła się modlitwą "Pod Twoją obronę". Abp Szal pozdrowił też wszystkich diecezjan od biskupów przebywających w Rzymie. Eucharystię transmitowało Radio Watykańskie i Radio Maryja, a także lokalne rozgłośnie katolickie.
Audiencja u papież Franciszka dla pierwszej grupy biskupów z Polski przewidziana jest na piątek 8 października w godzinach przedpołudniowych.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.