Św. Jan Paweł II i bł. kard. Stefan Wyszyński to prorocy naszych czasów, obrońcy życia i rodziny, którzy kochali Kościół i ojczyznę. Mimo ograniczeń związanych z systemem komunistycznym nie zniechęcali się - powiedział w czwartek abp Adam Szal podczas mszy św. w bazylice św. Piotra przy grobie św. Jana Pawła II.
Od 4 października pierwsza grupa biskupów polskich odbywa wizytą ad limina apostolorum (do progów apostołów) w Stolicy Apostolskiej. W jej skład wchodzą biskupi z archidiecezji warmińskiej wraz z diecezjami elbląską i ełcką, z archidiecezji białostockiej z diecezjami drohiczyńską i łomżyńską, archidiecezji lubelskiej z diecezjami sandomierską i siedlecką oraz archidiecezji przemyskiej z diecezjami rzeszowską i zamojską-lubaczowską. W czwartek duchowni wzięli udział w liturgii w kaplicy św. Sebastiana, przy grobie św. Jana Pawła II.
Papież Polak oraz Prymas Tysiąclecia "są dla nas darem i zadaniem". "To prorocy naszych czasów, to obrońcy życia, to obrońcy rodziny katolickiej, to nauczyciele i świadkowie wiary, którzy pokazują nam drogę do świętości" - powiedział metropolita przemyski abp Adam Szal w homilii przekazanej PAP przez biuro prasowe KEP.
Nawiązując do pomnika Homagium na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który przedstawia postać Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, mówił o podobieństwach między tymi postaciami.
Przypomniał, że obaj przeżyli w dzieciństwie śmierć matki. W obu rodzinach pielęgnowana była wiara i obecny był szczególny kult Matki Bożej. Powiedział, że św. Jan Paweł II był duchowym uczniem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a później jego najbliższym współpracownikiem.
"To od prymasa młody biskup uczył się miłości pasterskiej, uczył się miłości i odwagi w pasterskiej posłudze, a echem tej nauki były ciągle aktualne słowa św. Jana Pawła II: +Nie lękajcie się+" - powiedział abp Szal.
Hierarcha podkreślał, że "obaj kochali Kościół i mimo ograniczeń w duszpasterstwie, związanych z panującym wówczas systemem komunistycznym, nie zniechęcali się i obaj podejmowali wiele inicjatyw".
Zwrócił uwagę, że obaj w swoich zawołaniach zawarli odniesienie do Matki Bożej. Zawołanie biskupie kard. Wyszyńskiego brzmiało "Soli Deo per Mariam", a Jana Pawła II "Totus Tuus".
"Kard. Wyszyński w trakcie dnia trzykrotnie odmawiał modlitwę różańcową. Św. Jan Paweł II nie rozstawał się z różańcem, a 16 października 2002 r. opublikował list apostolski +Rosarium Virginis Mariae+ poświęcony właśnie tej modlitwie" - powiedział abp Szal.
Wskazał także na troskę obu kapłanów o ojczyznę. Zaznaczył, że bronili jej przed ateizacją.
Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II zakończyła się modlitwą "Pod Twoją obronę". Abp Szal pozdrowił też wszystkich diecezjan od biskupów przebywających w Rzymie. Eucharystię transmitowało Radio Watykańskie i Radio Maryja, a także lokalne rozgłośnie katolickie.
Audiencja u papież Franciszka dla pierwszej grupy biskupów z Polski przewidziana jest na piątek 8 października w godzinach przedpołudniowych.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.