Reklama

"Cieszy mnie, że jesteśmy razem"

Spotkania chrześcijańsko–żydowskie są bardzo ważne. Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga i bardzo mnie cieszy, że jesteśmy razem, lepiej już nie może być – powiedział Michael Schudrich – naczelny rabin Polski 20 stycznia w Kielcach, zapytany przez KAI o ocenę odbywających się w Polsce spotkań wyznawców obydwu religii.

Reklama

Na spotkanie z Michaelem Schudrichem, które odbyło się późnym popołudniem w auli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przybyła liczna grupa osób - aktywnych uczestników Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko– Żydowskich.

Podczas spotkania rabin Schudrich wyjaśniał „czy rabin, to ksiądz żydowski?” - Rabin jest nauczycielem, duchownym i uczestniczy w rytuałach, ale nie uświęca i nie błogosławi. Rabin nie głosi kazań, ale udziela rad. Rabin może przewodniczyć modlitwie, ale nie musi. Rabin nie błogosławi potraw, ale sprawdza, czy są wykonane z właściwych składników – opowiadał.

Słuchacze interesujący się tematyką żydowską pytali gościa, z czego się utrzymuje rabin i w jaki sposób się nim zostaje. Były też pytania dotyczące tego, w jaki sposób można zmienić katolickie wyznanie na judaistyczne i na czym polega, według Żydów, zbawienie człowieka.

Michael Schudrich pochodzi z Nowego Jorku, z rodziny żydowskiej o polskich korzeniach. Z wykształcenia jest historykiem i religioznawcą. W latach 1983–1989 przebywał w Japonii, gdzie pełnił funkcję konserwatywnego rabina w gminie żydowskiej w Tokio, nauczał również historii i kultury żydowskiej.

Kilkakrotnie odwiedzał Polskę, a 2000 r. został rabinem Warszawy i Łodzi. Naczelnym Rabinem Polski został w 2004 r. Jest także członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego.

W piątek 21 stycznia odbędzie się o godz. 17 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej spotkanie z Barbarą i Dorotą Szczepanowicz, autorkami książki „Kuchnia żydowska”.

Barbara Szczepanowicz jest autorką książek i artykułów o tematyce przyrodniczej, biblijnej, podróżniczej, np. „Atlas roślin biblijnych”, „Atlas biblijnych kamieni szlachetnych i ozdobnych”, czy „Chemia w Biblii”. Dorota Szczepanowicz jest doktorantką w Zakładzie Geografii Religii w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ.

W książce „Kuchnia żydowska” autorki podają nie tylko szereg przepisów najlepszych potraw żydowskich, które można przyrządzić i przygotować właściwie w każdej domowej kuchni, ale też opisują żydowskie święta religijne, rodzinne (narodziny, obrzezanie, ślub i wesele), ale też rodzinne biesiadowanie.

Organizatorem imprezy jest kieleckie Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Instytut Psychologii i Edukacji „Charaktery” oraz Wojewódzka Biblioteka Publicznej im. Witolda Gombrowicza.

Patronat objęli: przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Mieczysław Cisło, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama