Polscy biskupi, składający wizytę w Watykanie, rozmawiali w piątek z papieżem Franciszkiem między innymi o sytuacji na granicy z Białorusią i potrzebie korytarzy humanitarnych.
Po dwugodzinnej audiencji u papieża biskupi poinformowali, że wśród poruszonych tematów były też kwestie trwającego synodu biskupów na temat synodalności Kościoła oraz nowej ewangelizacji.
To druga z czterech grup biskupów z Polski, składających w październiku tradycyjną wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich.
Na briefingu audiencję u papieża zrelacjonował dziennikarzom przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Podkreślił, że jednym z tematów rozmowy było to, jak odnieść się do sprawy uchodźców i migrantów i jak "zachować godność" tych, którzy są na granicy polsko-białoruskiej.
"Wspominaliśmy Ojcu Świętemu o korytarzach humanitarnych i potrzebie ich stworzenia, by dać światło ludziom, którzy znajdują się w tak dramatycznej sytuacji" - mówił abp Gądecki.
Pytany o powtarzany przez papieża postulat apolityczności Kościoła, metropolita poznański oświadczył, że gdy pojawia się pytanie o to, czy Kościół stoi po stronie PiS czy Koalicji Obywatelskiej, odpowiada: "My jako Kościół stoimy po stronie Ewangelii".
"Nie chcielibyśmy być zmanipulowani, by służyć interesom partyjnym" - zaznaczył abp Gądecki. Wyraził opinię, że "zła polityka jest po to, żeby dzielić ludzi".
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.