"Papież chce nie innego Kościoła, ale Kościoła, który jest odmienny".
Otwarty przez Franciszka proces synodalny Kościoła katolickiego rozpocznie się niebawem także w diecezjach niemieckich. Papież chce nie innego Kościoła, ale Kościoła, który jest odmienny – przywołał 15 października jego wypowiedź z 9 bm. biskup Osnabrück Franz-Josef Bode. Wyraził radość, że „możemy mu towarzyszyć w drodze do tego celu, także na poziomie Kościoła powszechnego”. Przypomniał jednocześnie, że w Kościele katolickim w Niemczech na szczeblu zarówno federalnym, jak i diecezjalnym, już od dwóch lat trwa proces reform, znany jako „Droga Synodalna”. „Nasze doświadczenia z tych procesów wniesiemy do rozpoczynającego się właśnie Synodu ogólnego” – zapewnił biskup.
Inną inicjatywą w tej sprawie jest list do wiernych diecezji Hildesheim, jaki wystosowali wspólnie miejscowy biskup Heiner Wilmer i przewodniczący Rady Diecezjalnej Christian Heimann. Zwrócili w nim uwagę, że „papieżowi zależy na tym, abyśmy jako Kościół powszechny nauczyli się żyć synodalnością jako podstawową kulturą i podstawową praktyką”.
W obecnym pomyśle Franciszka biskup Rottenburga-Stuttgartu Gebhard Fürst widzi szansę na otwarcie się Kościoła. „Jako Kościół lokalny powinniśmy wypracować propozycje, aby w przyszłości bardziej świadomie przeżywać komunię i poszerzać możliwość udziału wszystkich w misji” – napisał hierarcha. Zaprosił wszystkich katolików w Badenii-Wirtembergii do kroczenia drogą odnowy wraz z papieżem i chrześcijanami na całym świecie.
Do udziału w procesie synodalnym dla Kościoła powszechnego, którego pragnie Franciszek, zachęcił wiernych również arcybiskup Bambergu Ludwig Schick w liście pasterskim, który ma być odczytany w parafiach w niedzielę 17 października. Zapewnił, że papież nie tylko nie hamuje toczącej się obecnie debaty nad reformą Kościoła katolickiego w Niemczech – Drogi Synodalnej, ale wręcz ją promuje. Według arcybiskupa przez swoją inicjatywę synodalną Ojciec Święty chce, aby Kościół odzyskał większe zaufanie w społeczeństwie i mógł pełnić swe posłannictwo Jezusowe dla dobra ludzi. Chce także osiągnąć więcej komunii w Kościele, doprowadzić do większego udziału wszystkich w życiu Kościoła i rozszerzyć jego misję w świecie.
Papież Franciszek otworzył 9 października w Rzymie XVI zwyczajne zgromadzenie ogólne Synodu Biskupów, którego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Po raz pierwszy wydarzenie to składa się z trzech faz: lokalnej, kontynentalnej i powszechnej, rozłożonych w czasie na dwa lata od października 2021 do października 2023. Pierwszy, diecezjalny etap Synodu, rozpocznie się 17 bm. Ojciec Święty zaapelował, by był to czas nie jałowych dyskusji, lecz słuchania Ducha Świętego, który poprowadzi nas tam, dokąd Bóg chce.
Informując o przygotowaniach do otwarcia fazy diecezjalnej w Niemczech katolicka agencja prasowa KNA przypomniała, że od dwóch lat trwa w tym kraju szeroko zakrojony proces reform w Kościele, tzw. Droga Synodalna, w którym uczestniczy około 220 delegatów.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.