Jubileuszowy program wydarzeń artystycznych przygotowało Muzeum Zamkowe w Malborku z okazji przypadającego w tym roku 50-lecia istnienia placówki. Obchody potrwają do końca roku, a 20 maja odbędzie się ich kulminacja - poinformowano na środowej konferencji prasowej w Warszawie..
"Muzeum Zamkowe zostało powołane 50 lat temu przede wszystkim po to, by opiekować się i troszczyć o średniowieczny zamek w Malborku" - mówił dyrektor Muzeum Zamkowego Mariusz Mierzwiński. Zwrócił uwagę, że od wielu lat trwa odbudowa i konserwacja zamku i że nadal jest to najważniejsze zadanie Muzeum.
Mierzwiński przypomniał, że w ubiegłym roku zakończył się ważny etap odbudowy Zamku. "Po 4 latach zakończono konserwację Zespołu Rezydencjonalnego Wielkich Mistrzów na Zamku Średnim, sfinansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego" - tłumaczył. Dzięki temu blask odzyskał m.in. Wielki Refektarz, największe wnętrze warowni, w którym jadali królowie i dygnitarze Europy.
"Jesteśmy zobowiązani zachowywać pamięć o naszym dziedzictwie - Malbork jest doskonałym przykładem tego jak tę pamięć merytorycznie zachowywać (...). Malbork jest immanentną częścią naszego myślenia o przestrzeni historycznej" - mówił obecny na konferencji sekretarz stanu w ministerstwie kultury Piotr Żuchowski.
W ramach obchodów w lutym odbędzie się specjalna prezentacja wybranych eksponatów z malborskiej kolekcji bursztynu. Prezentacja przygotowana będzie we współpracy z Museum and Art Gallery w Glasgow. Na marzec zaplanowano m.in. wystawę dotyczącą gości, wielkich osobistości, które odwiedziły Zamek w Malborku oraz konkurs internetowy "Śledczy na start", w którym trzeba będzie poszukać informacji o zamkowej historii.
Warownia nad brzegiem Nogatu została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO w 1997 roku; w kwietniu odbędzie się promocja publikacji Mariusza Mierzwińskiego ilustrującej przekształcenia poszczególnych części zamku na przestrzeni ostatnich 200 lat.
20 maja odbędzie się Dzień Obchodów 50-lecia Muzeum. Na wystawie "Creme de la creme" pokazane zostaną najbardziej wartościowe eksponaty z kolekcji Muzeum Zamkowego; zaplanowano też koncert Genesis Klassik na dziedzińcu Zamku Średniego. Wystąpi wokalista rockowy Ray Wilson oraz Berlin Symphony Ensemble.
12 edycja plenerowej imprezy "Oblężenie Malborka" odbędzie się w dniach 22-24 lipca. Do Malborka zjadą bractwa rycerskie z całego kraju i drużyny zagraniczne, w sumie ok. 350 osób. Na terenie Zamku stanie obóz rycerski ze stacjonującym wojskiem, odbędzie się jarmark rzemiosł średniowiecznych, turnieje łucznicze itp. Obchody zakończą grudniowe: Najsmaczniejszy Jarmark Adwentowy Pomorza oraz Festiwal "Boże Narodzenie w sztuce".
2000 biletów do Muzeum Zamkowego w Malborku ufunduje dla uczniów szkół podstawowych Mennica Polska. Bilety te będą ważne jednak dopiero za 25 lat; będą uprawniać do obejrzenia zbiorów w 2036 r. Bilety będą mieć formę pamiątkowych dukatów i otrzymają je uczniowie, którzy wezmą udział w ogólnopolskim konkursie na zaprojektowanie rewersu dukata.
Ambasadorką obchodów 50-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku jest aktorka Beata Tyszkiewicz.
Muzeum Zamkowe powstało 1 stycznia 1961 roku. Warowny zespół zamkowy w Malborku w 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego jako największa kubaturowo, niepowtarzalna ze względu na rozwiązania architektoniczne gotycka budowla ceglana w Europie oraz przykład doskonałych działań konserwatorskich. W komnatach zamkowych prezentowane są ekspozycje stałe, m.in.: "Dzieje bursztynu"; "Broń i barwa w czasach krzyżackich", "XIX-wieczne witraże malborskie", "Wnętrza reprezentacyjne w Pałacu Wielkich Mistrzów".
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.