Premier Donald Tusk, który w poniedziałek w Brukseli weźmie udział w V Forum Spójności, został zaproszony w tym dniu na obiad u szefa KE Jose Barroso. W czwartek - dzień przed szczytem UE - Tusk, wraz z premierami pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej zaproszony został przez Barroso na kolację.
Poniedziałkowe spotkanie Tuska z Barroso rozpocznie się o godz. 13.30. Około godziny 14.30 planowana jest wspólna konferencja prasowa - poinformowały PAP w czwartek źródła w KE.
Tematami rozmów będą - według źródeł w KE - zapewne bieżące sprawy UE, w tym zarządzanie gospodarcze i polityka energetyczna w kontekście piątkowego szczytu przywódców państw UE (na temat energii) oraz polska prezydencja w Radzie UE w drugiej połowie roku.
Już tylko kwestiom energetycznym, a dokładnie połączeniom gazowym Północ-Południe, poświęcona ma być rozmowa podczas kolacji organizowanej przez Barroso w czwartek wieczorem, czyli dzień przed szczytem, dla premierów czterech państw Grupy Wyszehradzkiej oraz premiera Bułgarii i prezydenta Rumunii.
Projekt interkontektorów Północ-Południe, od bałtyckiego gazoportu LNG w Świnoujściu, przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry po Chorwację, obejmujący wiele interkonektorów dwustronnych lub narodowych gazociągów już istniejących, bądź będących na różnym etapie planowania bądź budowy, należy do priorytetowych projektów Unii Europejskiej.
Zgodnie z uzyskanym przez PAP w czwartek projektem wniosków z energetycznego szczytu UE 4 lutego (mogą jeszcze ulec zmianie), UE chciałaby, by do końca 2014 roku zakończona została integracja rynku gazu i elektryczności w UE. Tak, by "po 2015 roku żaden kraj nie pozostawał odizolowaną wyspą" - napisano w dokumencie. Nie przesądza on jednak skąd wziąć finansowanie na niezbędne w tym celu inwestycje.
9 lutego ma odbyć się pierwsze posiedzenie tzw. Grupy Wysokiego Szczebla na temat połączeń Północ-Południe pod przewodnictwem komisarza ds. energii Guenthera Oettingera. Do 25 stycznia sześć państw zaproszonych do Grupy miało zgłosić KE kto będzie je w niej reprezentował.
W poniedziałek rano premier Tusk weźmie udział w V Forum Spójności w Brukseli, którego głównym celem będzie dyskusja na temat przyszłości polityki spójności UE po 2013 roku, czyli w nowym wieloletnim budżecie UE oraz wkładu funduszy strukturalnych i spójności w realizację gospodarczej strategii Europa 2020.
W trakcie Forum planowane są przemówienia m.in. Tuska, Barroso oraz premiera Węgier Victora Orbana, którego kraj sprawuje w tym półroczu prezydencję w Radzie UE.
Podczas Forum przedstawione zostanie wstępne sprawozdanie z publicznych konsultacji wniosków z "Piątego raportu na temat spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej" - który został przyjęty przez Komisję Europejską 9 listopada 2010 roku.
Forum zgromadzi około 800 osób, przedstawicieli instytucji europejskich, ministrów, reprezentantów władz regionalnych i lokalnych, partnerów gospodarczych i społecznych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i naukowców. Gospodarzami forum będą: komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn i komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji społecznej - Laszlo Andor.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.