Uroczystą sesją w siedzibie UNESCO w Paryżu 24 marca rozpocznie swą działalność watykańska fundacja, której zadaniem jest dialog Kościoła z niewierzącymi – „Dziedziniec pogan”. Nazwa ta – jak poinformowała Papieska Rada ds. Kultury – nawiązuje do miejsca w antycznej Świątyni Jerozolimskiej, przewidzianego dla nie-żydów.
Po akademii w UNESCO odbędzie się na paryskim uniwersytecie Sorbony międzynarodowa konferencja na temat relacji między religią a rozumem, a po jej zakończeniu – 25 marca – przewidziano wielki festyn na placu przed katedrą Notre-Dame.
Zadaniem nowej fundacji watykańskiej jest rozwijanie „poważnego i prowadzonego z szacunkiem dialogu” między chrześcijanami, ateistami i agnostykami. Pomysłodawcą tego forum był papież Benedykt XVI, który – jak przypomniała Papieska Rada ds. Kultury – podczas przemówienia do Kurii Rzymskiej w grudniu 2009 r. opowiedział się za pogłębionym dialogiem z ateistami.
Temu celowi służyła Papieska Rada ds. Dialogu z Niewierzącymi (założona w 1965 r. jako Sekretariat dla Niewierzących), połączona w 1993 r. z Papieską Radą ds. Kultury, w której od tego czasu funkcjonuje odpowiedni wydział, kontynuujący jej zadania.
Według przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury, kard. Gianfranco Ravasiego, na inaugurację nowej fundacji wybrano stolicę Francji, „ponieważ miasto to jest symbolem świeckości”.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.