Reklama

Dzień Pamięci i Pojednania w Gorzowie

Landsberczycy i obecni mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego (Lubuskie) wspólnie uczcili Dzień Pamięci i Pojednania. 30 stycznia to dla nich data szczególna, upamiętniająca wysiedlenie Niemców z dawnego Landsberga i początek polskiej administracji Gorzowa.

Reklama

"Musieliśmy odejść z naszej małej ojczyzny, ziemi rodzinnej, ale znów znaleźliśmy się w niej z powrotem" - podkreśliła wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Byłych Mieszkańców Landsberga, Christa Greuling.

"To wspaniałe, że nasza współpraca od lat układa się tak dobrze. Jesteśmy chyba jedynym miastem w Polsce, gdzie to się udaje. Nie można przecież opierać się tylko na przeszłości, która dla nas wszystkich była bardzo bolesna" - powiedziała PAP gorzowianka Barbara Greczner, która od wielu lat uczestniczy w obchodach Dnia Pamięci i Pojednania.

W niedzielę byli i obecni mieszkańcy złożyli wieńce pod kamieniem pamiątkowym w parku Kopernika, który w latach 1831-1945 był cmentarzem ewangelickim miasta Landsberg nad Wartą, a także na cmentarzu wojskowym.

Na zakończenie Landsberczycy i gorzowianie zabili w Dzwon Pokoju.

Dzwon, który jest symbolem wzajemnej przyjaźni, ufundowało Stowarzyszenie Byłych Mieszkańców Landsberga, a dzwonnicę miasto. Został on odsłonięty we wrześniu 2006 roku.

Członkowie Stowarzyszenia Byłych Mieszkańców Landsberga ze względu na swój zaawansowany wiek nie są w stanie dalej prowadzić jego działalności, dlatego stowarzyszenie formalnie przestanie istnieć 4 marca br.

Jego działalność będzie kontynuowana przez fundację "Landsberg" we współpracy z partnerskim miastem Gorzowa - Herford oraz powiatem Herford.

Byli mieszkańcy Landsberga będą też wspierać projekt dotyczący historii Nowej Marchii, w którym uczestniczą młodzi Niemcy.

"Uczniowie jednego z elitarnych berlińskich liceów oraz studenci m.in. z Lipska i Kilonii, którzy się nimi opiekują, zainteresowali się historią Nowej Marchii i chcą tę historię zbadać na przykładzie Landsberga-Gorzowa" - powiedział dyrektor wydziału integracji europejskiej gorzowskiego magistratu Jacek Jeremicz.

Dotychczas dzięki współpracy między dawnymi i obecnymi mieszkańcami udało się m.in. wyremontować organy w katedrze, wydać albumy "Widoki dawnego Gorzowa" oraz książkę "Max Bahr i jego praca obywatelska"; w parku Kopernika odsłonięto kamień upamiętniający dawnych obywateli, a na budynkach, w których kiedyś mieszkali znamienici landsberczycy, odsłonięto tablice im poświęcone.

Dzień Pamięci i Pojednania został ustanowiony w połowie lat 90.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama