Pieniądze na opiekę, leczenie trędowatych i budowę szkoły dla nich w ośrodku w Puri w Indiach, zbierają wolontariusze w Lublinie. W niedzielę przypada Światowy Dzień Walki z Trądem.
W kościele akademickim KUL odprawiona została msza św., podczas której chór śpiewał pieśni w językach afrykańskich. Przed kościołem wolontariusze urządzili kiermasz z ozdobami, rzeźbami i pamiątkami przywiezionymi z Afryki przez misjonarzy oraz kiermasz ciast. Dochody z kiermaszy przeznaczone będą na wsparcie ośrodka dla trędowatych w Puri w Indiach, który założył polski misjonarz, werbista o. Marian Żelazek. Wolontariusze zbierali też datki do puszek.
"W Puri jest teraz 280 trędowatych. Jest tam szkoła podstawowa, a teraz chcą tam zbudować szkołę średnią dla młodzieży, która była zepchnięta na margines, ponieważ jest trędowata, czy ma rodziców trędowatych" - powiedziała zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Afryki Cecylia Bachalska.
S. Bachalska jest pielęgniarką, kilkanaście lat pracowała z trędowatymi w Afryce. Według jej szacunków, na świecie okaleczonych przez trąd jest około 5 mln ludzi, głównie w najbiedniejszych krajach, najwięcej w Indiach. To choroba z tej samej grupy, co gruźlica, można się nią zarazić w ten sam sposób, leczy się ją antybiotykami i sulfonamidami. Chorzy na trąd do dziś usuwani są na margines społeczeństwa.
"Trąd jest całkowicie wyleczalny, a leczenie nie jest drogie. W początkowym stadium - w przeliczeniu na złotówki - potrzeba tylko 30 zł, żeby zatrzymać rozwój choroby, żeby chory nie zarażał innych. Wyleczenie człowieka kosztuje 120 zł. To wstyd, że w XXI wieku świat nie może sobie poradzić z tą chorobą" - uważa s. Bachalska.
Zbiórka pieniędzy dla ośrodka w Puri będzie trwała w Lublinie przez cały tydzień. Misjonarze będą odwiedzać szkoły i spotykać się z młodzieżą. W sobotę w parafii Matki Bożej Różańcowej przy ul. Bursztynowej zaplanowano koncert, w którym wystąpi m.in. zespół Full Power Spirit.
Światowy Dzień Walki z Trądem, ustanowiony przez ONZ, obchodzony jest od 58 lat w ostatnią niedzielę stycznia. W Lublinie zbiórki na walkę z trądem przynosiły w ostatnich latach po kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.