Lublin: Zbierają na walkę z trądem

Pieniądze na opiekę, leczenie trędowatych i budowę szkoły dla nich w ośrodku w Puri w Indiach, zbierają wolontariusze w Lublinie. W niedzielę przypada Światowy Dzień Walki z Trądem.

W kościele akademickim KUL odprawiona została msza św., podczas której chór śpiewał pieśni w językach afrykańskich. Przed kościołem wolontariusze urządzili kiermasz z ozdobami, rzeźbami i pamiątkami przywiezionymi z Afryki przez misjonarzy oraz kiermasz ciast. Dochody z kiermaszy przeznaczone będą na wsparcie ośrodka dla trędowatych w Puri w Indiach, który założył polski misjonarz, werbista o. Marian Żelazek. Wolontariusze zbierali też datki do puszek.

"W Puri jest teraz 280 trędowatych. Jest tam szkoła podstawowa, a teraz chcą tam zbudować szkołę średnią dla młodzieży, która była zepchnięta na margines, ponieważ jest trędowata, czy ma rodziców trędowatych" - powiedziała zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Afryki Cecylia Bachalska.

S. Bachalska jest pielęgniarką, kilkanaście lat pracowała z trędowatymi w Afryce. Według jej szacunków, na świecie okaleczonych przez trąd jest około 5 mln ludzi, głównie w najbiedniejszych krajach, najwięcej w Indiach. To choroba z tej samej grupy, co gruźlica, można się nią zarazić w ten sam sposób, leczy się ją antybiotykami i sulfonamidami. Chorzy na trąd do dziś usuwani są na margines społeczeństwa.

"Trąd jest całkowicie wyleczalny, a leczenie nie jest drogie. W początkowym stadium - w przeliczeniu na złotówki - potrzeba tylko 30 zł, żeby zatrzymać rozwój choroby, żeby chory nie zarażał innych. Wyleczenie człowieka kosztuje 120 zł. To wstyd, że w XXI wieku świat nie może sobie poradzić z tą chorobą" - uważa s. Bachalska.

Zbiórka pieniędzy dla ośrodka w Puri będzie trwała w Lublinie przez cały tydzień. Misjonarze będą odwiedzać szkoły i spotykać się z młodzieżą. W sobotę w parafii Matki Bożej Różańcowej przy ul. Bursztynowej zaplanowano koncert, w którym wystąpi m.in. zespół Full Power Spirit.

Światowy Dzień Walki z Trądem, ustanowiony przez ONZ, obchodzony jest od 58 lat w ostatnią niedzielę stycznia. W Lublinie zbiórki na walkę z trądem przynosiły w ostatnich latach po kilkadziesiąt tysięcy złotych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
16°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
9°C Czwartek
rano
7°C Czwartek
dzień
wiecej »