Pakistan: post i modlitwa w intencji pokoju

We wszystkich kościołach Pakistanu modlono się 30 stycznia o pokój. Chrześcijanie podjęli też w tej intencji post. Włączyli się również przedstawiciele innych religii, w tym muzułmanie. Akcja była związana z napięciami, jakie pojawiły się w kraju w związku ze skazaniem na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi chrześcijanki Asii Bibi i domaganiem się zmian w zastosowanej dla niej ustawy.

Podczas gdy chrześcijanie się modlili, na ulice Lahauru wyszło 40 tys. przedstawicieli radykalnych ugrupowań islamskich protestujących przeciwko zniesieniu kary śmierci za bluźnierstwo.

Na sytuację chrześcijan w Pakistanie wpływa nie tylko ustawa o bluźnierwstwie. Pół roku od rozpoczęcia w sierpniu ub. r. powodzi w Pakistanie pozostaje bardzo ciężka sytuacja jej ofiar. Wśród nich chrześcijanie i inne mniejszości religijne są w jeszcze gorszym położeniu, niż muzułmanie – powiedział watykańskiej agencji informacyjnej Fides ks. Bonnie Mendes. Kapłan pakistańskiej diecezji Faisalabad jest odpowiedzialny w Caritas Internationalis za kontynent azjatycki.

W Pakistanie są jeszcze obszary pozostające od sierpnia pod wodą, a ponad 170 tys. Pakistańczyków nadal chroni się w obozach – poinformował ks. Mendes. Także ci, którzy powrócili do domów, potrzebują pomocy żywnościowej, bo uprawy uległy zniszczeniu. Zagrożeni są też chorobami. Caritas miejscowa i międzynarodowa udzieliła już wsparcia wartości ponad 20 mln dol. Urządza ona pola namiotowe, dba o opiekę zdrowotną i utrzymanie. Podjęła odbudowę dróg i kanałów irygacyjnych w ponad 130 miejscowościach. Katolickie zakony i organizacje pozarządowe o inspiracji chrześcijańskiej niosą pomoc zarówno wyznawcom Chrystusa, jak muzułmanom. Organizacja Narodów Zjednoczonych zaapelowała o zebranie dla dotkniętego powodzią Pakistanu 2 mld dol., ale dotychczas udało się zebrać niewiele ponad połowę tej sumy. Tamtejszy rząd udziela powodzianom zapomóg na odbudowę zniszczonych domów, ale z powodu korupcji pomoc nie zawsze dociera do potrzebujących. Chrześcijanie i inne mniejszości religijne mają trudniejszy dostęp do rządowych funduszy – dodał przedstawiciel Caritas Internationalis.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »