Reklama

Witek rozmawiała z szefami parlamentów Łotwy i Litwy nt. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

W związku z eskalacją ataku hybrydowego Białorusi na polską granicę marszałek Sejmu Elżbieta Witek rozmawiała we wtorek z szefami parlamentów Łotwy i Litwy; głównym tematem konsultacji był kryzys migracyjny i wspólne działania Polski, Litwy i Łotwy - przekazało Centrum Informacyjne Sejmu.

Reklama

CIS zaznaczyło w komunikacie, że Witek przeprowadziła wideorozmowę z przewodniczącą łotewskiej Saeimy Inarą Murniece oraz szefową litewskiego Seimasu Viktoriją Cmilyt-Nielsen.

Głównym tematem rozmowy był kryzys migracyjny wywołany przez reżim Alaksandra Łukaszenki oraz sytuacja na granicach Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią, będących zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej.

"Elżbieta Witek podkreśliła, że każdy dzień i każda noc przynoszą nowe informacje i zagrożenia. Podczas konsultacji omówiono wspólne działania naszych krajów w tym zakresie, w szczególności na poziomie parlamentów. Podczas rozmów marszałek Sejmu z szefami Izb państw bałtyckich poruszona została również dalsza współpraca w kwestii sytuacji na granicach z Białorusią" - przekazało CIS.

Jak podkreślono, rozmówcy przekazali wyrazy absolutnego wsparcia dla stanowiska i wszystkich kroków podejmowanych przez stronę polską, a marszałek Sejmu podziękowała za solidarność, w tym za podjętą 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości Polski, uchwałę litewskiego Seimasu, w której parlament Litwy poparł działania Polski broniącej granicy swojej i UE.

W dokumencie - jak podaje CIS - litewscy deputowani wyrazili też uznanie dla wspólnych wysiłków na rzecz znalezienia rozwiązań na forum unijnym i rozszerzenia sankcji na przedstawicieli białoruskiego reżimu uczestniczących w procederze przemytu migrantów.

W ub. tygodniu Witek konsultowała się również z Jurim Ratasem - szefem parlamentu trzeciego z państw bałtyckich, czyli Estonii.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 5,3 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni, do 2 grudnia.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, POLITYKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
5°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama