47 księży z 25 państw świata uczestniczy w pielgrzymce śladami Jana Pawła II. Kapłani są ojcami Ognisk Miłości, ośrodków stworzonych przez francuską mistyczkę Martę Robin.
Księża odwiedzą miejsca związane z Janem Pawłem II: Jasną Górę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków-Łagiewniki. „Nasze pójście śladami papieża-Polaka ma na celu nie tyle zdobycie na temat tych miejsc potężnej wiedzy, bo to można znaleźć w książkach. Bardziej chodzi o to, by być w środowisku, w którym on wzrastał i dojrzewał do swojej misji. Dlatego wchodzimy w klimat polskiego Kościoła” – tłumaczy ks. Sławomir Sosnowski, ojciec Ogniska Miłości w Rogowie pod Łodzią.
„Teraz wyjeżdżamy z Jasnej Góry. Przeżyłem tutaj głębokie spotkanie z Matką Bożą” – mówi ks. Ernst Strachwitz z Austrii. „Nie mam konkretnych nastawień i oczekiwań, mam nadzieję, że będzie to dla mnie czas łaski” – dodaje. „Oczekuję większej mądrości Bożej w wypełnianiu swojego ojcostwa” – dodaje ks. François-Jerôme Leroy, ojciec Ogniska Miłości w Szampanii.
Jak podkreśla ks. Sosnowski, w powołaniu ojców Ognisk Miłości ważną rzeczą jest ojcostwo duchowe. „Przypominała to Marta Robin, że Bóg jest naszym Ojcem, z ksiądz jest znakiem Ojcostwa Bożego, ma o nim przypominać. Ojciec Ogniska służy poprzez przewodnictwo duchowe, posługę w konfesjonale i głoszenie rekolekcji. Ale ważne jest dla nas ukazywanie Boga jako ojca” – mówi kapłan. Wzorem takiego ojcostwa jest Jan Paweł II. „Stąd pomysł pielgrzymki, który powstał w naszym centrum” – dodaje ks. Sosnowski.
Poza miejscami związanymi z Janem Pawłem II, ojcowie Ognisk odwiedzają też dwa polskie ośrodki – w Rogowie pod Łodzią i w Kaliszanach na Lubelszczyźnie. Pielgrzymka potrwa do 5 lutego.
Ogniska Miłości są międzynarodowym ruchem wspólnot powstałych z inspiracji francuskiej mistyczki, Marty Robin, która mimo paraliżu i utraty wzroku prowadziła głębokie życie duchowe. Była stygmatyczką, odżywiała się jedynie Komunią Świętą pod dwiema postaciami.
Zrodzone pod jej wpływem Ogniska Miłości działają w niemal 50 krajach świata (jest ich 77). Dwa ośrodki działają od lat 90. XX wieku także w Polsce (w Rogowie pod Łodzią i w Kaliszanach na Lubelszczyźnie).
Ogniska kierowane są przez ojca – kapłana i matkę – Maryję. Członkowie wspólnoty mieszkają razem, ale są aktywni w swoich zawodach.
Podstawowym zadaniem wspólnot jest głęboka formacja religijna. Prowadzą też rekolekcje, placówki edukacyjne i opiekuńcze.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.