Biskup nominat Jan Glapiak przyjmie sakrę biskupią 19 grudnia w katedrze poznańskiej. Głównym konsekratorem będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Episkopatu Polski.
W komunikacie przekazanym PAP podano, że konsekracja bp nominata odbędzie się w IV Niedzielę Adwentu 19 grudnia br. o godz. 15 w katedrze poznańskiej.
Głównym konsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Współkonsekratorami będą biskup kaliski Damian Bryl i poznański biskup pomocniczy Szymon Stułkowski.
Papież Franciszek 15 listopada mianował przewodniczącego referatu prawnego kurii metropolitalnej w Poznaniu ks. Jana Glapiaka biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Jako stolicę tytularną otrzymał Bisica (stolica starożytnej diecezji w Cesarstwie rzymskim w prowincji Afryka Prokonsularna wchodząca w skład metropolii kartagińskiej) - poinformowała nuncjatura apostolska.
Ks. Glapiak urodził się 26 grudnia 1959 r. w Lesznie. Pochodzi z Górki Duchownej. W latach 1978-1984 odbywał formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Świecenia kapłańskie przyjął 24 maja 1984 r.
W latach 1984-1989 był wikariuszem, najpierw w parafii Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała w Wieleniu nad Notecią a następnie w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Poznaniu. W latach 1989-1993 odbył studia specjalistyczne na Uniwersytecie w Pampelunie. W 1993 r. obronił pracę doktorską w zakresie prawa kanonicznego.
W chwili powołania na biskupa pomocniczego pełnił funkcję przewodniczącego referatu prawnego, dyscypliny sakramentów i sakramentaliów w kurii metropolitalnej w Poznaniu oraz obrońcy węzła małżeńskiego w metropolitalnym sądzie duchownym w Poznaniu. Był też delegatem arcybiskupa poznańskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży i diecezjalnym moderatorem stowarzyszenia Żywy Różaniec. Zna język hiszpański.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.