Sprawiedliwość, o którą Kościół zabiega poprzez proces sporny administracyjny może być uważana za początek, minimalny wymóg a jednocześnie oczekiwanie miłości - mówił Benedykt XVI w przemówieniu do uczestników sesji plenarnej Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.
Na konieczność czuwania nad prawidłowym wymiarem sprawiedliwości w Kościele oraz na znaczenie pokojowego zażegnywania sporów wskazał Benedykt XVI podczas audiencji dla uczestników sesji plenarnej Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Jest to najwyższy organ sądowniczy Kościoła katolickiego.
W wygłoszonym przemówieniu Ojciec Święty zauważył, że Sygnatura Apostolska rozpatruje m.in. spory powstałe na skutek działania kościelnej władzy administracyjnej. Podkreślił, że posługa ta ma pierwszorzędne znaczenie, stanowiąc miejsce dialogu i przywrócenia komunii Kościoła.
„Chociaż to prawda, że niesprawiedliwości należy stawiać czoła nade wszystko orężem duchowym modlitwy, miłości, przebaczenia i pokuty, to nie można jednak wykluczać w żadnym wypadku stosowności i konieczności stawiania jej czoła na drodze procesowej. Narzędzia te stanowią nade wszystko miejsce dialogu, który czasami prowadzi do zgody i pojednania”. - mówił Benedykt XVI. Posłuchaj:
„Celem przywracania sprawiedliwości jest odbudowywanie sprawiedliwych i uporządkowanych relacji między wiernymi, oraz między wiernymi a ich kościelną władzą. Wewnętrzny pokój i ochotna praca wiernych w misji Kościoła wypływają z przywróconej świadomości realizowania w pełni swego powołania.” - dodał. Posłuchaj:
Na zakończenie papież zauważył, że sprawiedliwość, o którą Kościół zabiega poprzez proces sporny administracyjny może być uważana za początek, minimalny wymóg a jednocześnie oczekiwanie miłości, niezbędnej a zarazem niewystarczającej, jeśli ją odniesiemy do miłości, którą żyje Kościół
Zmarł papież Franciszek. Odszedł o godz. 7.35 - informuje Radio Watykańskie.
W akcji bierze udział ponad 150 strażaków zawodowych i OSP i inne służby.
Wielkanoc w Kościele łacińskim przypada w tym samym czasie co żydowska Pascha.
A to z racji wspólnej w tym roku daty obchodów Wielkiej Nocy.
"Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat."
W 2024 r. do Izraela przyjechał niecały milion turystów z zagranicy; w 2019 r. - ponad 4,5 mln.