Kolejnych 21 państw, zaliczanych do tzw. rynków wschodzących, zagrożonych jest antyrządowymi protestami na wzór tych, do których doszło w Algierii, Egipcie, Jordanii, Tunezji i Jemenie, co daje łącznie liczbę 26 państw - ocenia bank Credit Suisse (CS).
W komentarzu z czwartku udostępnionym w piątek analitycy banku napisali, iż na ryzyko politycznej destabilizacji najbardziej narażone są państwa, w którym system rządów nie jest ani w pełni demokratyczny, ani w pełni autorytarny.
Państwa te mają zbliżoną strukturę demograficzną i społeczno-ekonomiczną. Charakteryzują się wysokim wskaźnikiem ludzi młodych wiekiem w stosunku do ogółu ludności, poziomem bezrobocia młodzieży i społecznych nierówności mierzonych poziomem dochodów.
W ocenie analityków są to najważniejsze czynniki mogące wpłynąć na polityczną destabilizację, choć nie jedyne.
W większości 26 państw młodzie ludzie w wieku 15-29 lat stanowią ok. 30 proc. ogółu ludności, w porównaniu z globalną średnią wynoszącą 25-26 proc. W Algierii, Iranie, Jordanii, Omanie, Rwandzie, Tadżykistanie i Jemenie wskaźnik przekracza 30 proc. Stosunkowo najniższy jest na Białorusi, gdzie wynosi 23 proc.
Najwyższy poziom bezrobocia młodych ludzi przed 30 rokiem życia jest w Egipcie i Tunezji (34 i 31 proc.), w Algierii i Iranie wynosi 20 proc., zaś w Azerbejdżanie, Kazachstanie i Kirgistanie nie sięga 15 proc. CS zastrzega jednak, że dane statystyczne na ten temat, nie zawsze są w pełni wiarygodne i w przypadku niektórych państw niedostępne.
Z kolei dane o poziomie przychodów dowodzą, że ich zróżnicowanie jest wyższe w państwach czarnej Afryki niż w Tunezji. Iran, Jordania i Jemen mają większe społeczne nierówności niż Egipt. Podział dochodu narodowego w Azerbejdżanie, na Białorusi, w Kazachstanie i Tadżykistanie jest bardziej równy, niż w Egipcie lub Tunezji.
CS dochodzi do wniosku, że stosunkowo najmniejsze ryzyko destabilizacji politycznej grozi Azerbejdżanowi, Kazachstanowi i Białorusi.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.