Bóg odpowiada na cierpienie

Już po raz 19. Kościół katolicki obchodzić będzie 11 lutego Światowy Dzień Chorego. W Polsce w tym roku nie ma centralnych obchodów, jednak uroczystościom w Tarnowie przewodniczyć będzie abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych

Dzień Chorych ustanowił Jan Paweł II w 11. rocznicę zamachu na Placu św. Piotra, a przypada on we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.

Każdego roku Jan Paweł II przygotowywał orędzie na ten Dzień. Benedykt XVI kontynuuje ten zwyczaj. W tegorocznym orędziu, zatytułowanym „Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni”, papież przypomina, że Bóg odpowiada na cierpienie człowieka współcierpieniem. Zachęca też młodych do wolontariatu. O samym orędziu a także o obchodach Światowego Dnia Chorego mówiono podczas konferencji prasowej w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 7 lutego. Ogólne założenia orędzia przedstawił krajowy duszpasterz Służby Zdrowia ks. Stanisław Warzeszak.

Bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu KEP ds. duszpasterstwa Służby Zdrowia, przypomniał cel organizowania tego Dnia. Ma on uwrażliwić społeczeństwo i instytucje na problemy chorych a z drugiej strony dowartościować ich cierpienie. Promuje też wolontariat. – Na osobę cierpiącą nie możemy patrzeć jako na biorcę pomocy i miłości, ale także jako na tego, kto wiele daje – podkreślił biskup. W liście na Dzień Chorego bp Regmunt przypomniał też, że 1 maja odbędzie się beatyfikacja Jana Pawła II, który „dał nam przykład przyjęcia cierpienia i choroby i pokazał, w jaki sposób chrześcijanin odchodzi z tego świata do domu Ojca”.

O duchowych rozterkach osób chorych mówili dominikanin o. Jacek Salij oraz prof. Jerzy Jurkiewicz. Zwrócili oni uwagę na to, że w osobie chorej, ale też u bliskich i krewnych chorego, pojawia się bunt przeciwko Bogu. Ważne jest wówczas, by mieli możliwość zwrócenia się o pomoc do kogoś życzliwego, kto ich wysłucha i wesprze ich w cierpieniu.

W tym roku w Polsce nie ma centralnych obchodów Dnia Chorego, każda diecezja przygotowuje swoje obchody. W Tarnowie Mszy św. W katedrze przewodniczyć będzie abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia. Odwiedzi on też Dom Księży Emerytów i Ośrodek Onkologiczny w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza.

Bp Regmunt odprawi Mszę św. W kaplicy Miejskiego Szpitala im. Jana Pawła II w Głogowie. W Warszawie Eucharystii w kaplicy Wojskowego Instytutu Medycznego przewodniczyć będzie biskup polowy WP Józef Guzdek. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik w sobotę 12 lutego poświęci Centrum Medyczno-Charytatywne Caritas w Krośnie.

Światowy Dzień Chorego po raz pierwszy obchodzono 11 lutego 1993 r. Ustanowił go Jan Paweł II w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego z 13 maja 1992 r., wyznaczając na obchody wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes przypadające 11 lutego. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
26°C Poniedziałek
wieczór
20°C Wtorek
noc
15°C Wtorek
rano
18°C Wtorek
dzień
wiecej »