Od około tygodnia służby białoruskie stosują nową metodę; podczas gdy w jednym miejscu przecinają zabezpieczenia, rzucają kamieniami i oślepiają, kilkadziesiąt metrów dalej cudzoziemcy próbują po cichu przekroczyć granicę - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa SG por. Anna Michalska.
Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 26 osób; to najmniejsza liczba dobowych prób nielegalnego przekroczenia granicy od początku sierpnia - poinformowała Straż Graniczna.
Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Białowieży grupa 10 cudzoziemców siłowo forsowała granicę.
"Ta próba pokazuje, że od kilku dni Białorusini próbują nowej metody, czyli w jednym miejscu przecinają concertinę i wysyłają grupę cudzoziemców - zachowują się głośno, rzucają kamieniami i kawałkami drzewa, oślepiają - a kilkadziesiąt metrów dalej, w tym samym czasie, po cichu próbuje przechodzić grupa cudzoziemców" - powiedziała por. Anna Michalska.
Straż Graniczna zaznaczyła, że takie zachowanie jak to, które ostatniej doby miało miejsce na terenie działania placówki SG w Białowieży służby obserwują od około tygodnia. Dodano, że polskim służbom udało się udaremnić tę próbę przejścia.
Do kolejnych incydentów ostatniej doby doszło w Narewce, gdzie w poniedziałek ok. godz. 22 żołnierze stwierdzili przecięcie concertiny. Po tym jak zabezpieczenie zostało naprawione uszkodzono je ponownie. Jak informuje SG, patrol zauważył w tym miejscu pięciu cudzoziemców; grupa, widząc polskich funkcjonariuszy, oddaliła się.
Kolejna próba przejścia miała miejsce ok. godz. 1 w nocy w Czeremsze, gdzie granicę próbowało nielegalnie przekroczyć siedmiu cudzoziemców. Również tam - jak podaje SG - cudzoziemcy wycofali się, widząc polskie patrole.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od początku grudnia było prawie 1,4 tys. prób. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.
Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.