Dramatyczny obraz odziaływania pandemii na dzieci rysuje raport watykańskiej komisji ds. Covid-19, która działa przy dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Suche dane mówią o eksplozji ubóstwa, wzroście liczby głodujących dzieci oraz nasileniu przemocy wobec nieletnich. Raport wskazuje m.in. na rolę parafii w zapobieganiu szerzenia się biedy i konieczności prewencyjnego wychodzenia z pomocą do najbardziej zagrożonych rodzin.
Raport zatytułowany „Najbardziej bezbronne ofiary pandemii” dokumentuje drastyczny wzrost ubóstwa na całym świecie w wyniku koronawirusa. Wskazuje, że w ciągu ostatnich miesięcy znacząco wzrosła świadomość tego, że ochrona praw dzieci może przyczynić się do promocji gospodarczego i społecznego rozwoju, a brak takich działań popycha najmłodszych w ręce różnego rodzaju przestępców. Dzieje się tak szczególnie, gdy dziecko straciło przynajmniej jednego z rodziców lub opiekuna prawnego, a takich dzieci było w czasie pandemii ponad 5 mln. Rosnąca bieda i brak poczucia bezpieczeństwa sprawia, że aż 10 mln dzieci zagrożonych jest przedwczesnym małżeństwem a 160 mln zmuszanych jest do pracy.
Niebagatelną rolę w rozprzestrzenianiu ubóstwa odegrało też zamknięcie szkół i nauka zdalna. Odbiło się to nie tylko na poziomie edukacji dzieci, ale również pogłębiło głód. Dzieci nie otrzymywały bowiem pożywienia w szkole, które, szczególnie w Afryce subsaharyjskiej i Azji południowej, gwarantowały najmłodszym przynajmniej jeden pewny posiłek dziennie. Szacuje się, że w minionym roku z tego powodu pojawiło się 6 mln nowych dzieci cierpiących z powodu chronicznego głodu. Raport pisze także o „straszliwym wzroście przemocy wobec najmłodszych” i „ciąż wśród nieletnich”.
Autorzy watykańskiego raportu wzywają rządy, organizacje humanitarne oraz stowarzyszenia kościelne do zintensyfikowania pomocy dla najmłodszych. Zachęcają, by nieść ją w rodzinach otaczając je integralną opieką. Wskazują też na konieczność wypracowania programów pomocowych mogących obronić dzieci przed różnymi formami wykorzystywania. Jednym z ogromnych wyzwań pozostaje wciąż zapewnienie bezpiecznej rodziny osieroconym dzieciom lub znalezienie dla nich wiarygodnych opiekunów. Raport podkreśla, że w tych działaniach potrzeba sojuszu państwa, organizacji pozarządowych, różnych wspólnot religijnych i Kościoła.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.