Wbrew oczekiwaniom partii rządzącej Andrzej Duda nie podpisał nowej ustawy medialnej.
Prezydent Duda poinformował w poniedziałek, że zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji zmierzającą m.in. do tego, by podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogły posiadać w spółkach medialnych działających na podstawie polskich koncesji, udziały nieprzekraczające 49 proc. Jak prezycenckie weto komentują politycy różnych partii?
Przemysław Czarnek (PiS):
"Prezydent przedstawił swoją argumentację. Dla mnie weto prezydenta nie jest niespodzianką, miał do niego pełne prawo" - ocenił w rozmowie z Onetem minister edukacji i nauki. Dodał, że "prezydent już w sierpniu nie był entuzjastą tej ustawy, o czym wyraźnie mówił". "To, że szanuję decyzję głowy państwa i rozumiem jego argumentację, nie znaczy, że się z tą argumentacją i decyzją zgadzam. Uważam, że podpis pod ustawą byłby rozwiązaniem zdecydowanie lepszym" - zaznaczył minister edukacji.
Marcin Kierwiński (PO):
"Pan prezydent podjął słuszną decyzję w tej sprawie, widać uznał, że lepiej mieć dobre relacje z Amerykanami, a nie z upadającym rządem Kaczyńskiego" - powiedział Kierwiński. "To dobra decyzja dla niezależności prasy i mediów w Polsce" - dodał. Sekretarz generalny PO przyznał, że "pan prezydent Duda tą decyzją chociaż trochę zredukował napięcie na linii Polska - Stany Zjednoczone i to dobrze".
Tomasz Trela (Lewica):
Wiceszef klubu Lewicy Tomasz Trela mówił na konferencji w Sejmie, że "dzisiaj stało się dobrze, ale to nie znaczy, że Andrzej Duda wybielił wszystkie swoje winy z całego okresu prezydentury". Trela dodał, że PiS może chcieć powrócić do nowelizacji w jeszcze gorszym wariancie. "Dlatego musimy cały czas stać na straży wolności słowa i wolności mediów, my musimy ze sobą współpracować (na opozycji) na partnerskich zasadach, żeby ostatecznie i definitywnie odsunąć PiS od władzy, żeby już nikt nigdy do prezydenta nie kierował ustaw, które są niezgodne z konstytucją, uderzają w interes naszego państwa" - powiedział wiceszef klubu Lewicy. "Andrzej Duda dzisiaj zachował się tak jak powinien zachowywać się zawsze prezydent, ale to jego zachowanie jest incydentalne, a nie standardowe w przypadku tego typu ustaw" - powiedział Trela.
Anita Czerwińska (PiS):
"Oczywiście szanujemy decyzję pana prezydent, jego prerogatywy, w tym prawo weta, ale nie zmienia to faktu, że jesteśmy zawiedzeni tą decyzją. Naszym zdaniem ustawa medialna wymaga doprecyzowania, aby prawo było stosowane zgodnie z taką samą praktyką, jak w innych państwach, bo przecież nie jest tak, że kapitał nie ma narodowości" - powiedziała PAP Czerwińska.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.