Premier Donald Tusk we wtorek po godz. 10 wylądował w Bratysławie, gdzie weźmie udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej. W spotkaniu uczestniczyć będą też szefowie rządów Niemiec, Austrii i Ukrainy, a główne tematy rozmów to: sprawy europejskie, współpraca regionalna oraz energetyczna.
"Pierwsza część to spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier) z okazji 20-lecia powstania Grupy. Zostanie podpisana wspólna deklaracja premierów, która będzie mówiła o tym, co się udało wspólnie osiągnąć i co Grupa chce zrobić razem w przyszłości, np. na forum Unii Europejskiej" - powiedział PAP minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.
Premierzy mają zadeklarować m.in., że będą koordynowali wspólne działania w ramach Unii oraz że będą ściśle współpracować w kwestii bezpieczeństwa energetycznego.
Drugą część rozmów zaplanowano podczas spotkania premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, kanclerzem Austrii Wernerem Faymannem oraz premierem Ukrainy Mykołą Azarowem.
Szefowie rządów będą również rozmawiać o programie Partnerstwa Wschodniego, który jest jednym z priorytetów zarówno polskiego, jak i węgierskiego przewodnictwa w Unii.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.