Synod biskupów ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego, który wyznaczy jego nowego zwierzchnika, zbierze się 21 marca we Lwowie - poinformował w czwartek w Kijowie tymczasowy administrator Kościoła, arcybiskup lwowski Ihor Wozniak.
Synod został zwołany po podjętej w ubiegłym tygodniu przez papieża Benedykta XVI decyzji o przyjęciu dymisji dotychczasowego zwierzchnika grekokatolików, kardynała Lubomyra Huzara. 77-letni duchowny ustąpił ze stanowiska ze względu na wiek i stan zdrowia.
Następcę kardynała Huzara wyłoni 50 biskupów Kościoła greckokatolickiego, w tym dwóch urzędujących w Polsce. Po dokonaniu wyboru nowego zwierzchnika członkowie Synodu pozostaną w miejscu obrad do czasu, gdy zaakceptuje go papież, a Watykan oficjalnie ogłosi jego nazwisko.
Biskupi planują, że wyłonią zwierzchnika do 24 marca, a 27 marca w Kijowie odbędzie się jego intronizacja.
Kardynał Huzar, który zrzekł się urzędu 10 lutego, stał na czele ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego od 2001 roku. Hierarcha urodził się w 1933 roku we Lwowie. Przed zakończeniem II wojny światowej wyemigrował do Austrii, a następnie do USA. Na Ukrainie osiedlił się w 1993 roku.
Kościół greckokatolicki powstał w roku 1596 w wyniku zawarcia Unii Brzeskiej. Większość ówczesnych ukraińskich biskupów prawosławnych zgodziła się na uznanie zwierzchnictwa Watykanu.
Przez wielu Ukraińców Kościół greckokatolicki traktowany jest - w przeciwieństwie do prawosławnego - jako Kościół narodowy. Na Ukrainie Kościół ten ma ponad 5 milionów wyznawców, ponadto kilka milionów mieszka na emigracji, a kilkadziesiąt tysięcy w Polsce.
Arcybiskup Wozniak, tymczasowy administrator Kościoła greckokatolickiego, wymieniany jest przez ekspertów jako jeden z możliwych następców kardynała Huzara.
Według Tarasa Antoszewskiego, redaktora naczelnego portalu religijnego "Risu.org.ua", wśród innych kandydatów są m.in. biskup Bohdan Dziurach oraz biskup Hlib Łonczyna.
"Niewykluczone także, że zwierzchnikiem grekokatolików zostanie osoba, która nie jest obecnie biskupem, na przykład rektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, ks. Borys Gudziak" - mówił Antoszewski PAP w ubiegłym tygodniu.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.