Uroczystości pogrzebowe w Lublinie

Społeczność KUL, młodzież, duchowieństwo różnych wyznań i mieszkańcy Lublina będą w piątek żegnać zmarłego abp. Józefa Życińskiego i modlić się za niego podczas licznych nabożeństw. Kondukt z ciałem metropolity przejdzie przez centrum miasta.

Główne uroczystości pogrzebowe z udziałem licznych gości z kraju i zagranicy, w tym prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, odbędą się w sobotę w Archikatedrze Lubelskiej. Ciało zmarłego abp. Życińskiego spocznie w sarkofagu w krypcie świątyni.

Piątkowe uroczystości żałobne rozpocznie modlitwa ekumeniczna w intencji zmarłego metropolity lubelskiego w dawnej szkole rabinackiej - Jesziwa Chachmej. Weźmie w niej udział naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz biskup pomocniczy lubelski Mieczysław Cisło.

W południe w kościele akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie od czwartku jest trumna z ciałem zmarłego metropolity, rozpocznie się msza święta, podczas której w intencji abp. Życińskiego modlić się będą władze, pracownicy, wykładowcy i studenci KUL oraz innych uczelni. Nabożeństwu przewodniczyć ma kard. Józef Glemp.

Po mszy trumna z ciałem metropolity lubelskiego zostanie przewieziona w kondukcie żałobnym przez centrum miasta ulicami: Aleje Racławickie, Krakowskie Przedmieście, Królewska, do Archikatedry Lubelskiej. Przed katedrą za zmarłego biskupa modlić się będą rabin Schudrich oraz imam Nidal Abu Tabaq, który przewodniczy wspólnocie muzułmańskiej w Lublinie.

Potem w archikatedrze zostanie odprawiona kolejna msza święta żałobna, tym razem z udziałem młodzieży. Przewodniczył jej będzie bp pomocniczy lubelski Artur Miziński.

Wieczorem przy trumnie abp. Życińskiego zostaną odmówione nieszpory. W modlitwie tej wezmą udział biskupi i księża tworzący Kapitułę Archikatedralną (rodzaj rady przybocznej arcybiskupa). Po nieszporach podczas mszy świętej pod przewodnictwem bp. pomocniczego lubelskiego Józefa Wróbla za zmarłego metropolitę modlić się będą księża, siostry zakonne i inne osoby życia konsekrowanego.

Po mszy w archikatedrze trwać będzie czuwanie modlitewne przy trumnie zmarłego. Wierni z poszczególnych lubelskich parafii modlić się będą aż do soboty rano.

W głównych uroczystościach pogrzebowych w sobotę weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski. Mszę św. pogrzebową celebrować będą liczni biskupi, w tym m.in. nuncjusz papieski w Polsce Celestino Migliore, delegat papieża kard. Zenon Grocholewski, przewodniczący Episkopatu abp. Józef Michalik i prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Kazanie wygłosi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W nabożeństwie udział wezmą także prawosławny biskup lubelsko-chełmski Abel oraz grekokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp. Jan Martyniak.

Po mszy św. pogrzebowej trumna z ciałem abp Życińskiego zostanie w procesji przeniesiona - przez Plac Katedralny i ulicę Królewską - do krypty w podziemiach Archikatedry Lubelskiej. Abp Życiński pochowany zostanie w sarkofagu obok swoich poprzedników - bp. Mariana Fulmana zmarłego w 1945 r. i bp. Piotra Kałwy zmarłego w 1974 r.

O datki na stypendia dla młodzieży zamiast kupowania kwiatów na pogrzeb metropolity lubelskiego zaapelował administrator diecezji lubelskiej bp Mieczysław Cisło. "Jestem przekonany, że tak życzyłby sobie ksiądz arcybiskup Józef" - napisał w apelu bp Cisło. Ofiary do puszek będą zbierać w sobotę wolontariusze na Placu Katedralnym i okolicznych ulicach.

Uroczystości pogrzebowe abp Józefa Życińskiego spowodują w piątek i sobotę utrudnienia w ruchu w Lublinie. Kilka ulic w centrum miasta będzie całkowicie zamkniętych.

"Ani katedra, ani ulice nie pomieszczą wszystkich, którzy chcą pożegnać arcybiskupa. Zwracam się do mieszkańców z prośbą o samodyscyplinę i godne uhonorowanie uroczystości" - zaapelował prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Policja szacuje, że w sobotę w głównych uroczystościach pogrzebowych może wziąć udział nawet do 100 tys. osób; źródła w lubelskiej kurii mówią o mniejszej liczbie - ok. 20 tys.

W piątek od godz. 13.30 całkowicie wyłączone z ruchu będą Aleje Racławickie, Krakowskie Przedmieście oraz ulice Wyszyńskiego i Podwale. Tędy - od Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego do Archikatedry - przejdzie po południu kondukt z trumną abp. Życińskiego.

Zmienione zostały trasy kursowania autobusów i trolejbusów. Władze miejskie i policja zwróciły się do mieszkańców z prośbą, aby zabrali swoje samochody parkujące przy ulicach, którymi przejdzie kondukt, a także, aby w miarę możliwości nie przyjeżdżali autami do centrum.

Apel spotkał się ze zrozumiem. Już w piątek przed południem ruch samochodów w Lublinie był wyraźnie mniejszy niż zwykle.

Na parkingi dla przyjezdnych przeznaczono zewnętrzne pasy ruchu na obu jezdniach al. Unii Lubelskiej. Kierowcy jadący na pogrzeb są proszeni o umieszczenie za przednią szybą samochodów białych kartek. Auta z takimi kartkami policja będzie kierowała na wyznaczone parkingi.

W sobotę zamknięte będą ulice wokół Archikatedry. Na placu katedralnym zostaną ustawione telebimy, na których będą transmitowane uroczystości. Transmisję z pogrzebu będzie też można oglądać w kilku kościołach w mieście.

Sobotnie uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 11. Policja ocenia, że ruch w mieście wróci do normy około godz. 18-19.

Metropolita lubelski abp Życiński zmarł nagle w Rzymie 10 lutego.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
7°C Czwartek
dzień
8°C Czwartek
wieczór
6°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
wiecej »