Reklama

Nowy postulator procesu beatyfikacyjnego bp. Pluty

Zmiana w zespole beatyfikacyjnym bp. Wilhelma Pluty. Nowym postulatorem został ks. Dariusz Gronowski. Mianował go bp Stefan Regmunt.

Reklama

 

Ks. Dariusz Gronowski pochodzi z Gorzowa Wlkp. i obecnie kieruje diecezjalnym dodatkiem do Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, z czasem ma pełnić tylko funkcję postulatora.

Trzy lata temu wydano nową instrukcję Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych „Sanctorum Mater”, która precyzuje, w jaki sposób powinno odbywać się dochodzenie diecezjalne. – Według niej podstawowym zadaniem postulatora jest prowadzenie poszukiwań na temat życia sługi Bożego i badanie opinii jego świętości wśród wiernych oraz gromadzenie tzw. opinii znaków np. czy ktoś modli się prywatnie za jego wstawiennictwem – tłumaczy. Zadaniem postulatora jest także wykazanie istnienie tzw. „waloru eklezjalnego” sprawy. – Czyli wyjaśnić jakie znaczenie wyniesienie na ołtarze sługi Bożego miałoby dla Kościoła. Wskazuje także świadków, którzy będą składać zeznania o życiu i cnotach sługi Bożego – wyjaśnia.

Nie tylko postulator bierze udział w procesie beatyfikacyjnym. Na czele Trybunału Beatyfikacyjnego ustanowiony biskupa delegat, który kieruje pracami. W tym przypadku jest to ks. kan. Grzegorz Cyran. Do trybunału należy także promotor sprawiedliwości, który dba, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem i sprawiedliwością. Jest nim ks. kan. Piotr Kubiak. Obok nich są notariusze, pisarze, tłumacze, a w razie potrzeby zbadania cudu także biegli lekarze. Oprócz trybunału beatyfikacyjnego w ścisłym znaczeniu są także specjaliści biegli z zakresu historii i archiwistyki oraz tzw. cenzorzy teologowie, którzy zajmują się recenzją pism sługi Bożego.

Na etapie diecezjalnym nie rozstrzyga się czy rzeczywiście sługa Boży posiadał cnoty w stopniu heroicznym. – O tym decyduje Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych dopiero na rzymskim etapie procesu. Obecnie chodzi przede wszystkim o zebranie dowodów, czyli wszelkich dokumentów i przesłuchanie możliwych świadków mogących zaświadczyć o świętości bp. Wilhelma Pluty. Jeszcze wiele pracy przed nami – tłumaczy postulator.

Poprzednim postulatorem był ks. Andrzej Brenk.

Sługa Boży bp Wilhelm Pluta w latach 1958-1972 był biskupem ówczesnego ordynariatu gorzowskiego, a w latach 1972-1986 pierwszym biskupem diecezji gorzowskiej. Zginął 22 stycznia 1986 r. w wypadku samochodowym.

Zasługi bp. Pluty wspomniał 2 czerwca 1997 r. w Gorzowie Wlkp. Jan Paweł II: „On budował niejako fundamenty Kościoła gorzowskiego w czasach bardzo trudnych dla naszego kraju. Długie lata zarządzał Kościołem Gorzowskim najpierw jako administrator, a później jako jego biskup. (…) Biskupie Wilhelmie, dziękuję Ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła na naszej ziemi. Za Twój trud, odwagę i mądrość”.

Proces beatyfikacyjny sługi Bożego bp Wilhelma Pluty rozpoczął w 2002 roku. Rozpoczął go bp Adam Dyczkowski, a kontynuuje go bp Stefan Regmunt.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BP PLUTA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama