Dziś po południu zorganizowano we włoskiej ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej doroczne obchody związane z rocznicą traktatów laterańskich z 1929 r.
Zawarta wówczas umowa pozwoliła znormalizować stosunki między państwem a Kościołem we Włoszech po zjednoczeniu kraju przed 150 laty oraz stanowiła podstawę współczesnej podmiotowości prawnej Watykanu na arenie międzynarodowej. Uroczystości obejmują też rocznicę podpisania odnowionego konkordatu z 1984 r. W obchodach biorą udział najwyższe czynniki z obu stron, z prezydentem i szefem rządu włoskiego, watykańskim sekretarzem stanu oraz przewodniczącym episkopatu.
Tym razem – co podkreślają komentatorzy – cieniem na obchodach położył się niedawny skandal obyczajowy z udziałem Silvio Berlusconiego. Sprawa ta postawiła w niezręcznej sytuacji zarówno Watykan, jak i Kościół we Włoszech. Choć bowiem afera z korzystaniem przez premiera z usług nieletniej prostytutki formalnie trafiła do trybunału, to jej kontekst jest jak najbardziej polityczny, dzieląc nie tylko opinię publiczną Włoch, ale i samych katolików. Stąd podkreśla się, że program nie przewidział spotkania w cztery oczy między premierem Berlusconim a kard. Bertone, a także skupienie się na stosunkowo mniej kontrowersyjnej tematyce, związanej m.in. z obroną życia i rodziny oraz z sytuacją prześladowanych chrześcijan.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.