Czy 7 maja będzie Dniem Męczenników Chrześcijańskich? Może go ustanowić Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w odpowiedzi na apele Benedykta XVI o poszanowanie wolności religijnej w świecie.
Propozycję tę zgłosił włoski socjolog religii, prof. Massimo Introvigne podczas obrad Wspólnego Komitetu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) w Belgradzie.
Podczas dorocznego spotkania prof. Introvigne – który jest delegatem OBWE ds. walki z rasizmem, ksenofobią, dyskryminacją i nietolerancją względem chrześcijan i wyznawców innych religii – nawiązał do licznych wypowiedzi Benedykta XVI na temat wolności religijnej.
Delegat OBWE wskazał zwłaszcza na ostatnie papieskie orędzie na Światowy Dzień Pokoju i tegoroczne przemówienie do Korpusu Dyplomatycznego. Wyraził wdzięczność papieżowi za jego wskazania, mające też ogromne znaczenie dla organizacji międzynarodowych, zwłaszcza tak ważnych dla obrony praw człowieka, jak ONZ czy OBWE.
Introvigne zapowiedział, że swój projekt ustanowienia Dnia Męczenników Chrześcijańskich zaproponuje 4 maja państwom członkowskim tej organizacji. Byłby on obchodzony nie tylko w świątyniach, ale przede wszystkim w szkołach i innych instytucjach publicznych ze względu na znaczenie tego problemu dla wszystkich ludzi.
Zaproponowana data to 7 maja – na pamiątkę nabożeństwa ekumenicznego w Koloseum, którym Jan Paweł II uczcił tego dnia nowych męczenników w Roku Świętym 2000.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.