Na terenie Hiszpanii działa ponad 600 grup przestępczych osób nieletnich, które zajmują się głównie kradzieżami i wymuszeniami, wynika z raportu MSW w Madrycie. Za najgroźniejsze uważane są tzw. gangi latynoskie, w których skład wchodzą młodociani przestępcy z państw Ameryki Łacińskiej.
Cytujący we wtorek sprawozdanie resortu portal 20 Minutos wskazuje, że w latach 2019-2021 liczba tego typu gangów zwiększyła się w Hiszpanii z 595 do 627.
Szybko rośnie też liczba grup przestępczych, w których skład wchodzą dzieci do 14. roku życia. W policyjnych statystykach figuruje obecnie 87 takich gangów.
Według dziennika "La Razon" oraz portalu 20 Minutos najgroźniejsze w Hiszpanii gangi nieletnich przestępców stanowią grupy złożone z imigrantów lub potomków przybyszów z państw Ameryki Łacińskiej lub z Afryki Północnej, z których wielu posiada już obywatelstwo Hiszpanii.
Z danych hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości wynika, że najczęściej w konflikt z prawem wchodzą w tym kraju młodociani imigranci z Republiki Dominikany, Kolumbii oraz Maroka.
W poniedziałek MSZ Hiszpanii podał, że podczas sobotnio-niedzielnej obławy w aglomeracji Madrytu policja zatrzymała blisko 40 członków tzw. band latynoskich, rekwirując im setki sztuk białej broni, głównie noży.
Policyjna obława w stolicy na nieletnich przestępców miała związek ze śledztwem prowadzonym w związku z zasztyletowaniem przez członków madryckich gangów dwóch młodych mężczyzn w nocy z 5 na 6 lutego.
Marcin Zatyka (PAP)
zat/ tebe/
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.