Ks. Studnicki: w odpowiedzi Kościoła na grzech pedofilii nie może zabraknąć modlitwy i pokuty

Modlitwa za osoby skrzywdzone nie może być jedyną odpowiedzią Kościoła na przestępstwa seksualne wobec małoletnich. Ale w odpowiedzi Kościoła nie może zabraknąć modlitwy i pokuty; bez nich reakcja Kościoła nie będzie pełna - powiedział kierownik biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Ks. Studnicki wziął udział w sesji "System ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce - bilans i perspektywy", która w poniedziałek odbyła się w Warszawie.

Duchowny przypomniał, że 4 marca, w pierwszy piątek wielkiego postu, Kościół w Polsce po raz szósty będzie przeżywał Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

"Jest oczywiste, że modlitwa za osoby skrzywdzone i podejmowana pokuta za straszne grzechy nie mogą być jedyną formą odpowiedzi Kościoła na przestępstwa seksualne popełniane wobec małoletnich i bezbronnych. Ale też w wielowymiarowej odpowiedzi Kościoła nie może zabraknąć wytrwałej modlitwy i szczerej pokuty, bo bez nich podejmowana przez Kościół reakcja, pomoc i przeciwdziałanie nie będą pełne i adekwatne" - mówił duchowny.

Jak stwierdził, gdyby Kościół ograniczył się do modlitwy i pokuty, to jedynie pozorowałby działania. "Gdybyśmy także - a we wspólnocie Kościoła może przede wszystkim - w taki duchowy sposób nie odpowiedzieli na zło, z którym się zmagamy - to ślizgalibyśmy się po powierzchni, nie wchodząc w głąb i nie dotykając istoty dramatu" - ocenił.

Ks. Studnicki poinformował, że do wszystkich parafii w Polsce zostały rozesłane materiały duszpasterskie. Są to m.in. propozycje homilii przygotowane przez biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Damiana Muskusa oraz ks. Jakuba Kołacza, delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży w Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Są to także rozważania do nabożeństwa Drogi krzyżowej oraz rozważania różańcowe.

Zaznaczył, że biuro delegata KEP ds. ochrony małoletnich, Fundacja Świętego Józefa oraz pięć katolickich tygodników opinii - Niedziela, Gość Niedzielny, Idziemy, Przewodnik Katolicki i Tygodnik Powszechny - podjęły inicjatywę, w ramach której we wszystkich tych tygodnikach w numerze na niedzielę 27 lutego ukaże się specjalna wkładka na Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Znajdą się w niej m.in. informacje o duchowym i realnym wsparciu dla osób zranionych wykorzystaniem seksualnym.

Dodał, że w przeddzień Dnia modlitwy i pokuty, w czwartek 3 marca o godz. 21 rozważanie Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze poprowadzi ks. Grzegorz Szczygieł MS, duszpasterz osób pokrzywdzonych w zgromadzeniu saletynów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
22°C Poniedziałek
noc
19°C Poniedziałek
rano
29°C Poniedziałek
dzień
30°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »