Reklama

Święta chrześcijańskie... w załączniku

Komisja Europejska wysłała już do swoich odbiorców załącznik do Kalendarza Szkolnego 2010/2011, zawierający najważniejsze ustawowe święta państwowe i religijne krajów członkowskich Unii Europejskiej. Poinformował o tym 2 marca niemiecki eurodeputowany Thomas Mann z upoważnienia unijnego komisarza Johna Dallego.

Reklama

Jednocześnie wysłano pismo wyjaśniające, w którym Komisja potwierdza, że autorzy kalendarza przyjęli jako „znane” święta chrześcijańskie takie jak np. Boże Narodzenie. Za taki „niespójny pogląd” Komisja przeprosiła odbiorców.

Erratę do kalendarzy wprowadzono po fali krytyki ze strony różnych środowisk, spowodowanej brakiem w tej publikacji wzmianek o datach świąt chrześcijańskich, nawet takich jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Wymieniono tam natomiast różne święta hinduskie, muzułmańskie, żydowskie i sikhijskie. Jeszcze w ubiegłym roku z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy zwróciła się do komisarza Dalliego Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

„Nie było naszym zamiarem dyskryminowanie w tej publikacji religii chrześcijańskiej” – wyjaśnił przedstawiciel Komisji Europejskiej. T. Mann zapewnił, że w tej sprawie Komisja przeprowadzi „wewnętrzne dochodzenie”, a także będzie bardziej surowo kontrolowała kalendarz tak, aby już nigdy więcej nie doszło do „takiego, godnego ubolewania, przeoczenia”.

Wcześniej odpowiedzialny za wydanie kalendarza unijny komisarz John Dalli oświadczył, że wszystkie szkoły, które otrzymały kalendarz na rok szkolny 2010/11, dostaną teraz jego nową wersję, w której „zostaną umieszczone wszystkie najważniejsze święta – włącznie z religijnymi – państw członkowskich Unii Europejskiej”.

Przygotowaną obecnie erratę można wydrukować bezpośrednio ze strony internetowej kalendarza szkolnego – napisał komisarz. Zapewnił jednocześnie, że w następnym wydaniu kalendarza na rok szkolny 2011/12, nad którym już trwają prace, uwzględniona zostanie lista najważniejszych świąt narodowych i religijnych wszystkich państw członkowskich.

W opracowaniu następnego wydania kalendarza, uzupełnionego o święta chrześcijańskie, gotowa jest uczestniczyć COMECE. „Międzyreligijny Kalendarz Szkolny Unii Europejskiej, zawierający daty świąt głównych wspólnot religijnych Europy, stanowi ważny wkład w umacnianie wzajemnego zrozumienia i współżycia na naszym kontynencie” – oświadczyła rzeczniczka COMECE Joanna Touzel.

Wydanie Kalendarza Szkolnego kosztowało Komisję Europejską pięć milionów euro. Za jego przygotowanie jest odpowiedzialny komisarz UE ds. zdrowia i ochrony konsumentów, John Dalli, pochodzący z Malty. Obecny Kalendarz ukazał się w ubiegłym roku we wszystkich 27 krajach członkowskich w ich językach narodowych. Według oficjalnych informacji został wydany w nakładzie 3 275 500 egzemplarzy i dotarł do 21 tys. szkół, również w Polsce. Opatrzony jest przedmową komisarza Dallego oraz – zazwyczaj – ministra spraw socjalnych danego kraju. Do kalendarza w wersji polskiej przedmowę napisał unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama