Pełniący od 8 lat funkcję przewodniczącego Ruchu Autonomii Śląska historyk sztuki Jerzy Gorzelik został w sobotę w Katowicach po raz trzeci wybrany na to stanowisko podczas VII kongresu stowarzyszenia. Był jedynym kandydatem, poparło go 118 spośród 120 delegatów.
Był to pierwszy kongres wyborczy RAŚ po zeszłorocznych wyborach samorządowych, w efekcie których stowarzyszenie wprowadziło do Sejmiku Województwa Śląskiego trzech radnych i współrządzi województwem dzięki koalicji z Platformą Obywatelską i Polskim Stronnictwem Ludowym. Gorzelik został członkiem 5-osobowego zarządu województwa.
Gorzelik ocenił po wyborze, że jego wybór na trzecią kadencję potwierdza, iż kierunek, w jakim zmierza organizacja jest właściwy. "To duże wyzwanie. Po ostatnich wyborach wkroczyliśmy w zupełnie nowa fazę, jesteśmy znacznie bardziej pod lupą opinii publicznej, więc wiele spraw będzie musiało wyglądać inaczej, niż do tej pory. To nie będzie bułka z masłem, ale już 8 lat temu, decydując się ubiegać o funkcję przewodniczącego wiedziałem, że to będzie długi marsz" - powiedział PAP.
Gorzelik wyraził nadzieję, że obecna kadencja będzie jego ostatnią i że za 4 lata będzie mógł przekazać pałeczkę młodszemu pokoleniu działaczy, nie rezygnując z odpowiedzialności za realizację statutowych celów stowarzyszenia. Główny postulat ruchu to przywrócenie do 2020 r. województwu śląskiemu autonomii na wzór tej, jaką cieszyło się w II RP, współcześnie wzorowanej na funkcjonowaniu autonomicznych regionów w krajach Unii Europejskiej.
Przewodniczący RAŚ poinformował, że zarejestrowane 20 lat temu stowarzyszenie nie zamierza na razie przekształcić się w partię. "To rozróżnienie formalne, choć inne ustawy regulują działanie partii i stowarzyszeń. Partie zyskują bonus za to, że są ugrupowaniami ogólnopolskimi. Wszelkie przywileje im przyznawane wynikają z faktu, że działają na terenie całego państwa. W sytuacji ugrupowania regionalnego formuła stowarzyszenia wydaje się lepsza" - ocenił.
Regionalne władze PO były krytykowane za zawarcie koalicji z RAŚ nie tylko przez opozycję, ale i przez wysokiej rangi polityków tej partii. W sobotę w Katowicach politycy PO goszczący na kongresie komplementowali koalicjanta.
"To dobry koalicjant. Jeśli ta koalicja będzie bardzo dobra dla regionu, tym samym będzie dobra dla Polski, a napięcia i obawy przed Ruchem Autonomii Śląska osłabną, nie będą budzić emocji. Tym bardziej, że w Opolu od wielu lat jest koalicja z mniejszością niemiecką i nie budziła nigdy takich kontrowersji jak ze Ślązakami, co powinno dziwić" - powiedział przewodniczący klubu parlamentarnego PO i lider śląskiej organizacji tej partii, pos. Tomasz Tomczykiewicz.
Podczas kongresu przedstawiono zmieniony Statut Organiczny Śląskiego Województwa Autonomicznego - rodzaj regionalnej konstytucji, nawiązujący do przedwojennej ustawy konstytucyjnej Sejmu Ustawodawczego, nadającej województwu śląskiemu szeroką autonomię w wielu dziedzinach, a także projekt zmian w Konstytucji RP.
Projekt zmian w konstytucji, opracowany przez niezależną ekspert dr Małgorzatę Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego, zakłada znaczne poszerzenie autonomii wszystkich polskich regionów, a także zmiany w Senacie, czyniące z niego izbę reprezentującą regiony.
Tomczykiewicz ocenił podczas kongresu, że samorządność można pogłębiać bez zmian w konstytucji. "To lepsza droga, bo bardziej skuteczna i nie wzbudza tych obaw, a jak chcemy dobrze realizować program dla Śląska, to musimy to robić bardzo delikatnie, aby tych demonów nie budzić" - powiedział.
Przemawiając do uczestników kongresu zachęcał do "łagodzenia języka". "My autonomię nazywamy samorządnością, pogłębiamy ją dla wszystkich regionów. Tylko słowo nas dzieli, a cele nie. Życzę, byśmy umieli wspólnie przekonywać do tej koalicji, do Śląska, do pogłębiania samorządności tego i innych regionów" - powiedział.
Jego zdaniem, "obecna sytuacja" utrudni uchwalenie ustawy aglomeracyjnej i zdecydowanie utrudni albo nawet uniemożliwi uchwalenie ustawy o języku śląskim jako języku regionalnym. Jak mówił, w tej kadencji uda się zapewne sformułować ustawę aglomeracyjną, ale szanse na jej uchwalenie przed wyborami ocenił jako "małe", zwłaszcza przy ostrym sprzeciwie opozycji.
Pytany o ocenę szans na uchwalenie ustawy nadającej śląskiemu statutu języka regionalnego, powiedział. "Wszystko jest możliwe, bo to krótki zapis, ale trzeba przełamać te obawy i strachy, które panują wśród parlamentarzystów, trzeba przekonywać. Poseł Marek Plura jest dobrym ambasadorem tego przedsięwzięcia. Niedawno byliśmy z wizytą parlamentarzystów śląskich PO u pana prezydenta Komorowskiego, w prezencie poseł złożył mu śląski ślabikorz (elementarz - PAP), mam więc nadzieję, że pan prezydent będzie w swych ocenach łagodny, tym bardziej, że często gości na stokach śląskich gór, śląskich Beskidów, często mieszka w Wiśle w zameczku, który został podarowany przez Ślązaków przed wojną, co jest dowodem przywiązania do macierzy, do Polski" - powiedział Tomczykiewicz.
Gościem kongresu RAŚ był także marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz. Ocenił, że radni RAŚ i Gorzelik jako członek zarządu województwa, choć są politycznymi debiutantami, radzą sobie dobrze w samorządzie wojewódzkim. "Chciałbym wyrazić daleko idące zadowolenie, że państwa reprezentacja, w tym Jurek Gorzelik, wykazują najwyższy profesjonalizm w działaniu, współpracuje się z nimi doskonale. Życzyłbym sobie, żeby cztery lata minęły tak jak pierwsze trzy miesiące" - powiedział, wyrażając też nadzieję na współpracę w kolejnej kadencji sejmiku.
Będący również gościem kongresu pos. Marek Plura (PO) podkreślił, że Polska jest wolnym krajem, w którym wolno mieć i wygłaszać różne poglądy. "Jeśli ktoś tego nie rozumie, to na pewno poważny problem z demokracją" - powiedział.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.