W intencji pokoju w Ukrainie zostanie odprawiona w Wielki Piątek centralna droga krzyżowa w Warszawie. Poprowadzą ją wspólnie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i grekokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz.
W czasie nabożeństwa razem będą się modlić na ulicach Warszawy katolicy łacińscy i greccy, śpiewając pieśni po polsku i po ukraińsku - poinformowało w środę PAP biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zaproszenie skierował także do Ukraińców, których w Warszawie mieszka ok. 400 tys.
"Mam nadzieję, że będzie to także okazja do refleksji nad wciąż aktualną myślą Jana Pawła II, który w 1979 r. w Gnieźnie mówił o dwóch płucach Europy, na którą składają się wielkie tradycje Zachodu i Wschodu" - zaznaczył hierarcha.
Wyjaśnił, że "jeżeli jedno płuco jest chore i krwawi, a tak jest dzisiaj, to cały organizm jest co najmniej osłabiony".
"Potrzebujemy zbliżyć się do krzyża, by przez krzyż dojść do zmartwychwstania" - wskazał metropolita warszawski.
Poszczególnym stacjom drogi krzyżowej będą towarzyszyły rozważania przygotowane w przez Wojciecha Modesta Amaro wraz z małżonką Agnieszką. Tematyka będzie dotyczyła miłosierdzia Bożego, także w kontekście wojny w Ukrainie.
"Będzie to próba szukania odpowiedzi i rozwiązań naszych różnych słabości. Boże miłosierdzie jest odpowiedzią na nasze bolączki, jak i na zło" - podkreślił rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie ks. Mateusz Gawarski.
Droga krzyżowa wyruszy o godz. 20.00 sprzed kościoła akademickiego św. Anny, następnie przejdzie ul. Miodową i Senatorską do placu Teatralnego. Później ul. Wierzbową do pl. Piłsudskiego, ul. Królewską i Krakowskim Przedmieściem do kościoła św. Anny.
Zgodnie z tradycją krzyż do kolejnych stacji będą nieśli m.in. biskupi i księża, siostry zakonne, studenci i straż miejska, nadzwyczajni szafarze komunii świętej, prawnicy i lekarze, policjanci i wojskowi, a także członkowie Akcji Katolickiej.
"Przy każdej stacji drogi krzyżowej jedna osoba z Ukrainy dołączy do grupy niosącej krzyż" - poinformowano w komunikacie.
Na zakończenie nabożeństwa krótkie słowo do mieszkańców stolicy skieruje kard. Kazimierz Nycz.
Tegoroczna centralna droga krzyżowa przejdzie ulicami Warszawy już po raz dwudziesty szósty, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Poprzednia odbyła się w 2019 r.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.