Projekcje trójwymiarowe, baterie zasilane powietrzem, wszechobecne czujniki, mikroprocesory chłodzone wodą i drogi bez "korków" - to pięć innowacji, które - zdaniem IBM - zmienią styl naszej pracy i życia w ciągu najbliższych pięciu lat.
Za pięć lat holograficzne projekcje pojawią się nawet w telefonach, umożliwią telekonferencje niemal dorównujące osobistemu kontaktowi, a szczególnie przydatne mają być w opiece zdrowotnej, na przykład wykrywalność tętniaków mózgu powinna wzrosnąć o 70-90 procent - poinformowano na poniedziałkowej konferencji firmy IBM, z okazji jej stulecia.
Baterie zasilające sprzęt elektroniczny nie tylko się zmniejszą, ale także będą wykorzystywały tlen z powietrza do generowania energii elektrycznej, zapewniając naszym telefonom czy komputerom (jakkolwiek one będą wyglądać) 10-krotnie dłuższe funkcjonowanie. Pojawią się także miniaturowe generatory wykorzystujące energię naszych ruchów.
Za pięć lat wszechobecne czujniki - w telefonie, samochodzie, a nawet na Twitterze pozwolą tworzyć obraz naszego otoczenia w czasie rzeczywistym. Pozwoli to na przykład skuteczniej walczyć z globalnym ociepleniem, śledzić rośliny i zwierzęta zagrażające ekosystemom. Naukowcom nie umknie pojawienie się pierwszych komarów czy aktywność sejsmiczna, wykrywana prze czujniki przyspieszeń w laptopach. Pozwoli to szybciej ostrzegać przed tsunami.
Dzięki chłodzeniu wodą na poziomie układów elektronicznych komputery będą lepiej chłodzone, zaś odpadowe ciepło z centrów komputerowych ogrzeje budynki zimą i pozwoli je klimatyzować latem.
Technologie analityczne, które intuicyjnie przyswajają wzorce podróżowania i zachowania osób oraz reagują na zmieniające się warunki na drodze czy wypadki w najbliższym czasie mają umożliwić spersonalizowane dojazdy do pracy - niezakorkowanymi autostradami, niezatłoczonym metrem bez opóźnień związanych z robotami drogowymi. Tak przynajmniej obiecują specjaliści z IBM - a to, czy ich koncepcje zostaną zrealizowane, zależy od władz miejskich.
W roku 1911 z połączenia trzech mniejszych firm powstała Computing Tabulating Recording Corporation, produkująca zarówno elektromechaniczne maszyny licząco- analityczne, korzystające z perforowanych kart jak i wagi, zegary do rejestrowania czasu pracy czy krajalnice do mięsa i sera. W roku 1924 firma zmieniła nazwę na International Busines Machines - czyli IBM.
Kolejne lata przyniosły między innymi pierwszą elektroniczną maszynę do pisania (1935 r.), pierwsze produkowane na skale przemysłową komputery (IBM 1401, sprzedany w ponad 10 000 egzemplarzy, system rezerwacji lotniczych SABRE (1961), używany w USA do dziś pasek magnetyczny do kart płatniczych (1969), automatyczne sprawdzanie pisowni (spell checker), dyskietkę komputerową (1971), pierwszy przenośny komputer IBM 5100 (ważył 24 kilogramy), kod kreskowy (1979 - IBM PC, czyli protoplastę większości komputerów osobistych.
W laboratoriach IBM powstał mikroskop tunelowy, pozwalający dowolnie układać pojedyncze atomy, komputer Deep Blue, który pokonał mistrza świata w szachach Garri Kasparowa(1997) i superkomputer IBM Watson, zwycięzca teleturnieju Jeopardy 1 (odpowiednik polskiego Va Banque). Ta ostatnia maszyna zna treść miliona książek. Potrafi zrozumieć pytania zadane głosem i odpowiedzieć na nie, zanim dotychczasowi wielokrotni laureaci teleturniejów zbiorą myśli.
Pracownicy IBM trzykrotnie (1971, 1986 i 1987) zdobywali Nagrodę Nobla. Wreszcie to właśnie w IBM pierwsza kobieta została wiceprezesem firmy (Ruth Leach, 1943), a T.J. Laster był pierwszym czarnoskórym dyrektorem sprzedaży (1946). Firmowy Dokument na temat Polityki Równych Szans o 11 lat wyprzedził słynny rządowy Civil Rights Act.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.