Szef MSZ Litwy: propozycje oddania części Ukrainy Rosji są niebezpieczne dla naszego kraju

Propozycje zachodnich polityków i ekspertów, by w imię pokoju oddać Rosji część terytorium Ukrainy są niebezpieczne dla Litwy - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych tego kraju Gabrielius Landsbergis.

"Są one niebezpieczne dla nas, dla Litwy, ponieważ normalizują nie tylko stosunki z tym reżimem (prezydenta Rosji Władimira Putina - PAP), ale także normalizują to, co ten reżim robi" - powiedział dziennikarzom w czwartek Landsbergis.

Zdaniem szefa litewskiej dyplomacji, takie propozycje są "bardzo mocnym sygnałem dla wszystkich innych agresorów, potencjalnych przestępców, że jeśli popełnisz przestępstwo i nie zostaniesz zmieciony w ciągu trzech miesięcy, to wszystko jest w porządku".

"Propozycja uznania części terytorium Ukrainy na rzecz Rosji mają na celu normalizację obecnej sytuacji" - podkreślił Landsbergis i dodał, że to Kijów ma powiedzieć, "kiedy zakończy się wojna i na jakich warunkach".

"Żaden kraj zachodni, żaden kraj na świecie nie może mówić za nich, ponieważ Ukraińcy płacą za tę wojnę krwią. Tym czasem my po prostu płacimy rachunki, a niektóre z nich nie są nawet zbyt duże. Nie może być tak, że po uregulowaniu małego rachunku weźmie się odpowiedzialność za to, kiedy zakończy się wojna na Ukrainie" - zaznaczył litewski minister.

Henry Kissinger, 98-letni amerykański polityk przemawiając w poniedziałek online na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, wyraził opinię, że w dłuższej perspektywie brak negocjacji z Rosją i dalsze antagonizowanie Moskwy może mieć katastrofalne skutki dla stabilności Europy. Ukraina powinna zgodzić się na oddanie części swojego terytorium, aby osiągnąć porozumienie pokojowe z Rosją i natychmiast zakończyć trwającą od trzech miesięcy wojnę - relacjonował wypowiedź byłego sekretarza stanu USA amerykański tygodnik "Newsweek".

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
22°C Czwartek
dzień
22°C Czwartek
wieczór
18°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
wiecej »