Szef MSZ Włoch: blokując eksport zboża, Rosja skazuje miliony ludzi na śmierć

Blokując eksport zboża z Ukrainy, Rosja skazuje miliony ludzi na śmierć - powiedział w środę szef MSZ Włoch Luigi Di Maio w Rzymie. Ostrzegł przed konsekwencjami takiego postępowania, w tym przed masową migracją.

"Oczekujemy od Rosji bardzo jasnych i konkretnych sygnałów, bo blokowanie eksportu zboża oznacza trzymanie jako zakładników i skazywanie na śmierć milionów dzieci, kobiet i mężczyzn, którzy są daleko od frontu konfliktu" - oświadczył włoski minister na wspólnej konferencji prasowej z dyrektorem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Qu Dongyu.

"Rosja, używając żywności jako broni wojennej, plami się następnymi zbrodniami, które nakładają się na inne okrucieństwa popełnione na ziemi ukraińskiej, jakie widzą wszyscy" - stwierdził Di Maio.

Zaznaczył również, że kryzys żywnościowy, który już wcześniej panował w różnych częściach świata, może z powodu wojny na Ukrainie przekształcić się w kryzys światowy, jeśli nie dojdzie do szybkiej interwencji.

"Kryzys ten może przynieść jeszcze bardziej katastrofalne skutki w już słabych państwach, doprowadzić do nowych wojen, coraz bardziej masowych i trudnych do zarządzania fal migracyjnych" - mówił szef włoskiej dyplomacji.

Zapewnił, że jego kraj chce odegrać rolę w udzielaniu odpowiedzi ze strony wspólnoty międzynarodowej.

Czytaj:  Prezydent Zełenski: do jesieni na Ukrainie może utknąć 75 milionów ton zboża, potrzebne są dostawy broni

Przypomniał, że w zeszłym roku 193 miliony ludzi w 53 krajach dotknął problem poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego. "Tak wysokiej liczby nigdy wcześniej nie zarejestrowano" - zauważył Di Maio.

Podkreślił też, odnosząc się do wojny na Ukrainie: "Nie istnieje pokój narzucony i nie ma pokoju, którego chce tylko jedna ze stron. Rosja musi udowodnić, że chce pokoju".

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
19°C Sobota
dzień
20°C Sobota
wieczór
19°C Niedziela
noc
18°C Niedziela
rano
wiecej »